Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kalavská
Foto: SITA/Branislav Bibel
8. mája 2019 7:48 Zdravotníctvo od mevZdravotnictve.sk

Bezpečnosť pacientov bude riešiť zákon

Poslanci by o legislatíve mali rokovať vo štvrtok. Vedenie nitrianskej nemocnice si ministerka zavolala na koberec.

Bezpečnosť pacientov bude zabezpečovať zákon. Oznámila to ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Príslušný pozmeňujúci návrh prijal zdravotnícky výbor, plénum by o ňom malo rokovať vo štvrtok.

„Každý poskytovateľ, či už ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti, bude musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta. Aby sa nestalo, že si niekto pomýli pravé a ľavé koleno,“ priblížila ministerka.

Slovensko je pritom podľa šéfky rezortu zdravotníctva jednou z posledných krajín EÚ, ktoré takéto riešenie nemajú.

Vedenie nemocnice bude vysvetľovať

Ministerka si na budúci týždeň pozvala na koberec vedenie nitrianskej nemocnice. Či odvolá generálnu riaditeľku Jarmilu Mikušovú, alebo bude žiadať ďalšie personálne postihy, nepovedala.

Pacientovi, ktorému v nitrianskej nemocnici operovali nesprávne koleno, sa Kalavská ospravedlnila. Takisto aj všetkým pacientom, ktorým sa niečo podobné stalo v minulosti. „Veľmi ma to mrzí,“ povedala.

Argument nemocnice, že ani operované koleno nebolo zdravé, Kalavská označila za neakceptovateľný. Pripustila aj odškodnenie pacienta.

Nevylúčila ani, že nitriansku nemocnicu čaká audit. „Tých pochybení je tam trochu viac,“ dodala.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X