Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý | Foto: SITA / Marko Erd
16. apríla 2019 17:42 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Beblavý: Všetkých pacientov, ktorí dostali Heberprot, by mali vyšetriť

AKTUALIZOVANÉ – Podľa lídra strany SPOLU je absurdné, aby pacienti dostávali neoverený liek v utajenom režime

Líder strany SPOLU – občianska demokracia Miroslav Beblavý v utorok požiadal ministerku zdravotníctva, aby odtajnila zmluvu s Kubou o dovoze Heberprotu. Zároveň ju vyzval, aby v žiadnom prípade neobnovila liečbu pacientov na Slovensku, ktorú avizovala, kým sa nepreveria všetky pochybnosti o bezpečnosti lieku.

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku strany, Beblavý upozorňoval už pri podpise dohody s Kubou, že vláda SR obišla pri dovoze a podávaní Heberprotu všetky európske pravidlá.

Liek podľa strany SPOLU nie je registrovaný na Slovensku ani v žiadnej inej krajine EÚ. Tiež nie je isté, či spĺňa európske štandardy kvality, bezpečnosti a účinnosti.

“Je absurdné, aby sme neoverený liek podávali našim pacientom v utajenom režime. Mimo registrácie, mimo pravidiel klinického skúšania a bez možností kontroly,” upozornil Beblavý.

Noha
Foto: GettyImages

Chýbajú informácie

Okrem toho, že liek bol poskytnutý vyše sto pacientom, nie sú podľa strany o liečbe na Slovensku dostupné žiadne iné informácie.

Ministerstvo zdravotníctva jeho podávanie zastavilo po hlásení o nežiaducich účinkoch. “Nestačí zastaviť podávanie lieku. Každého pacienta, ktorému bol liek podaný, musí vyšetriť lekár. Podľa mojich informácií ministerstvo nerobí dozor, nekoordinuje, nezbiera a nevyhodnocuje žiadne údaje o pacientoch,“ uviedol Beblavý.

Ministerku vyzval, aby v žiadnom prípade neobnovila liečbu, kým sa nepreveria všetky pochybnosti o bezpečnosti lieku pre pacientov na Slovensku.

Štát o nežiadúcich účinkoch nevie

Líder strany SPOLU tvrdí, že bol v úzkom kontakte s pacientom, ktorý užíval Heberprot a dostal rakovinu.

Beblavý zdôrazňuje, že ak je Heberprot účinný a ľuďom pomáha, nemôže byť problém podávať ho pacientom pod štandardným dohľadom v súlade s pravidlami.

“Možno je to dôsledok babráctva, možno je za utajeným dovozom obchodný záujem. Je však neprijateľné, aby štát okrem ojedinelých náhodných hlásení nič netušil o nežiaducich účinkoch neregistrovaného lieku. Bezpečnosť pacientov musí byť na prvom mieste,” dodal.

Ministerstvo zmluvu neodtajní

Liek sa na Slovensko doviezol v rámci deblokácie kubánskeho dlhu. Ako uviedlo ministerstvo zdravotníctva, samotná deblokácia podlieha režimu nezverejňovania v zmysle zákona o ochrane utajovaných skutočností.

„Ide o medzivládne zmluvy, pričom MZ SR postupuje v súlade s príslušnou legislatívou a rešpektuje zákon. Viac informácií preto nie je možné poskytnúť,“ skonštatovalo ministerstvo.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X