Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Akupunktura.jpg
Pixabay.com
30. augusta 2016 9:59 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Beblavý: Úrad pre dohľad potvrdil pochybenia Kliniky Kostka

AKTUALIZOVANÉ-Vincent Bujňák, asistent nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého, podal začiatkom tohto roka podnet na ÚDZS, v ktorom uviedol niekoľko porušení zákona pri jeho vyšetrení na Klinike Kostka.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) potvrdil viaceré pochybenia Kliniky Kostka pri vyšetrení Vincenta Bujňáka, asistenta nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého. Informoval o tom v utorok Beblavý.

„Dnes už máme čierne na bielom potvrdené úradom, že sa u Kostku podvádzalo a podľa vyjadrenia úradu by mal byť ďalej postihnutý,“ konštatoval opozičný poslanec.

Chýbal lekár, klinika vykázala nezrealizované výkony

Bujňák podal začiatkom tohto roka podnet na ÚDZS, v ktorom uviedol niekoľko porušení zákona. Ako priblížil Beblavý, podľa zistení ÚDZS nebol prítomný lekár, aj keď pri prvotnom vyšetrení aj pri podávaní niektorých terapií lekár prítomný byť musí.

„Pacientovi boli podávané viaceré terapie s rovnakým účinkom, čo je pri jednej návšteve zakázané,“ upozornil poslanec. Taktiež dĺžka terapie bola dvojnásobná oproti tomu, aká by mala byť (111 minút oproti 60 minút).

Podľa nezaradeného poslanca tak Klinika Kostka podvádzala, keďže do zdravotnej dokumentácie Vincenta Bujňáka vykázala poskytnutie akupunktúry, aj keď túto výslovne odmietol a nebola realizovaná.

Zlyhala aj VšZP, tvrdí Beblavý

Zlyhať mala podľa Beblavého aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), lebo zakontrahovala s Kostkom terapiu v trvaní troch hodín napriek tomu, že takáto terapia by mala trvať maximálne 60 minút a práve dĺžkou terapie zdôvodňovala vyššiu cenu.

ÚDZS postúpil svoje zistenia Ministerstvu zdravotníctva SR, pretože to vydalo klinike povolenie na prevádzkovanie. Zároveň, ako dodal Beblavý, sám úrad zvažuje sankcie.

VšZP nepokračuje v zmluve

Alena Michalicová z referátu komunikácie VšZP v reakcii konštatovala, že od 1. júla tohto roka poisťovňa nepokračuje v zmluve s poskytovateľom CPKSB, s. r. o. v odbornosti fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia. „Z dôvodu zabezpečenia zdravotnej starostlivosti pre poistencov VšZP bude poskytovať iba zdravotnú starostlivosť v odbornosti psychiatria a neurológia v dvoch ambulanciách v Spišskej Belej,“ konštatovala.

Ministerstvo zatiaľ nedisponuje podnetom

Ako informoval komunikačný odbor rezortu zdravotníctva, k spomínanej veci ministerstvu doposiaľ nebol z ÚDZS doručený podnet. „V prípade doručenia Ministerstvo zdravotníctva SR pristúpi k prevereniu zistenia nedostatkov, ktoré spadajú do jeho kompetencie. Napríklad ako orgán dozoru môže v správnom konaní za porušenie povinností viesť zdravotnú dokumentáciu podľa osobitného predpisu uložiť pokutu až do výšky 9 958 eur,“ informoval komunikačný odbor.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X