Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MZ SR
SITA / Michal Burza
26. októbra 2015 11:32 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Beblavý podal podnet na potrestanie Miklošiho

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Mário Mikloši by mal byť pre konflikt záujmov podľa Miroslava Beblavého okamžite odvolaný.

Podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý podal parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií podnet podľa ústavného zákona o konflikte záujmov proti štátnemu tajomníkovi ministerstva zdravotníctva Máriovi Miklošimu.

Štátny tajomník vlastní so svojou manželkou spoločnosť Uroflexx, ktorá okrem iného prevádzkuje urologickú ambulanciu v Bratislave. Za túto spoločnosť podpisoval aj po svojom vymenovaní do druhej najvyššej funkcie v rezorte zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP).

Beblavý: Neetické a protiprávne

“Toto konanie je neprijateľné. Mikloši konal nielen neeticky, ale aj protiprávne,” povedal na pondelkovej tlačovej konferencii Beblavý. “Podávam na výbor podnet, aby ho potrestal,“ doplnil Beblavý.

Podľa Beblavého je neprijateľné, aby človek, ktorý je ako jediný zástupca ministra zdravotníctva priamym nadriadeným manažmentu Všeobecnej zdravotnej poisťovne, aby s tým istým manažmentom podpisoval zmluvy za svoju vlastnú firmu.

“Vzhľadom na moc, ktorú majú minister zdravotníctva a jeho zástupca nad zdravotníctvom, by to bolo neprípustné aj pri súkromných poisťovniach. Ale podpisovanie zmluvy s VšZP je za hranicou ľudského chápania,” skonštatoval Beblavý.

Ústavný zákon o konflikte záujmov verejným funkcionárom zakazuje sprostredkúvať pre seba, blízku osobu, pre inú fyzickú osobu alebo právnickú osobu obchodný styk s právnickou osobou s majetkovou účasťou štátu.

Mikloši tým, že vystupoval pri zmluvách so VšZP na strane dodávateľa a podpisoval za neho zmluvy, sprostredkúval podľa Beblavého pre sebe blízku právnickú osobu obchodný styk s právnickou osobou s majetkovou účasťou štátu.

Po takomto konflikte záujmov mal byť podľa Beblavého z funkcie štátneho tajomníka okamžite odvolaný. “Nejde o to, či zarobil alebo nezarobil. Ide o to, že ak nerozumie, kde je problém v tejto veci, ako môže riadiť rezort zdravotníctva,” skonštatoval Beblavý.

Mikloši: Dodatky nepodpisoval, nie je konateľom

Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Mário Mikloši v reakcii na tvrdenia poslanca Beblavého odmietol, že by podpisoval za spoločnosť dodatky s VšZP po tom, ako sa stal štátnym tajomníkom.

Dodal, že v spomínanej firme nie je konateľom, ale len spoločníkom a tým byť podľa jeho slov môže. „Konateľom je moja manželka,“ povedal. Hospodárske výsledky firmy podľa neho ovplyvňuje len tak, že v jej mene už veľa rokov prevádzkuje urologickú ambulanciu.

Zároveň dodal, že chce požiadať VšZP o informáciu, kedy naposledy zvyšovala platby pre spoločnosť. Domnieva sa, že to bolo naposledy v roku 2010.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X