Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AŠN
Jozef Valocký | Foto: SITA / Marek Mrviš
6. septembra 2016 14:50 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Beblavý navrhol odvolať Valockého z výboru pre zdravotníctvo

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý upozornil na možný konflikt záujmov. Poslanec za stranu Smer-SD Jozef Valocký je riaditeľom  Fakultnej nemocnice v Nitre a zároveň člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo.

Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý na aktuálnej schôdzi parlamentu navrhol odvolať člena parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jozefa Valockého (Smer-SD) a nahradiť ho iným poslancom zo strany Smer-SD.

Opozičný poslanec v pléne argumentoval konfliktom záujmov. „Pán poslanec Valocký je riaditeľom Fakultnej nemocnice v Nitre a zároveň členom Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo. Fakultná nemocnica v Nitre má svojho zriaďovateľa, ktorým je ministerstvo zdravotníctva, a ktorého právomoci vykonáva minister zdravotníctva,“ povedal Beblavý.

Poslanec upozornil na fakt, že výbor pre zdravotníctvo je zriadený Národnou radou SR ako iniciatívny a kontrolný orgán pre oblasť zdravotníctva. „Pán poslanec Valocký tak zároveň kontroluje ministra, ktorý je jeho nadriadeným a kontroluje jeho,“ vysvetlil Beblavý.

V Nitre chýbajú anestéziológovia

Nezaradený poslanec tiež poukázal na problém s anestéziológmi, ktorý je aktuálne vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

„Preto nie je možné realizovať operácie, pričom viaceré plánované operácie musia byť rušené a pacienti posielaní domov. Som si istý, že keby riaditeľom tejto nemocnice bol ktokoľvek iný ako poslanec za Smer-SD, ešte k tomu člen výboru pre zdravotníctvo, tak by ministerstvo zdravotníctva urýchlene reagovalo,“ konštatoval Beblavý.

Rezort zdravotníctva podľa neho už niekoľko dní „strká hlavu do piesku“.

Ako ďalej vyhlásil Beblavý, „to, keď kontrolovaný subjekt je zároveň kontrolujúci subjekt ministra, sa môže prejaviť v priamom dôsledku na zdraví a živote občanov“.

Valocký: Operácie neodkladáme

Poslanec Valocký povedal pre novinárov po zasadnutí zdravotníckeho výboru, že operácie sa neodkladajú.

„My sme odoperovali v júli 800 operačných výkonov, presne taký istý počet ako v roku 2015. Išli sme na letný režim, kde sme si nastavili zhruba sedem operačných sál, bohužiaľ nám dvaja anestéziológovia v tom čase ochoreli,“ vysvetlil poslanec.

Letný režim podľa Valockého existuje v každej nemocnici, pretože sa čerpajú dovolenky. Dodal však, že letný režim skončil.

Valocký zároveň vyhlásil, že sa necíti byť v konflikte záujmov, zdravotnícky výbor podľa neho nie je nadriadený ministrovi zdravotníctva. „Zdravotnícky výbor len dostáva informácie od ministerstva,“ dodal.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X