Beblavý: Minister pri stabilizácii vlastného imania VšZP koná netransparentne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
VšZP
Foto: SITA / Ján Lörincz

Rezort zdravotníctva chce do konca februára vytvoriť pracovnú skupinu a účasť v nej ponúkne nezaradenému poslancovi. Podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej je ministerstvo pripravené diskutovať o všetkých možných a v praxi realizovateľných riešeniach.

Zámer Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) dostať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) spod ozdravného plánu stabilizáciou vlastného imania vkladom časti akcií národných srdcovo-cievnych ústavov opätovne kritizuje nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker koná podľa opozičného poslanca v tejto veci netransparentne a preukázateľne klame.

Len v prílohe

Ide o Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Košiciach a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach. Tieto nemocnice sú 100-percentne vlastnené Slovenskou republikou.

Ako vysvetlil v pondelok na tlačovej konferencii, v ozdravnom pláne VšZP, v jeho hlavnom texte, sa o takejto možnosti nič nehovorí.

„Následne v prílohe číslo 6 je len tak stručne uvedené, navýšenie základného imania, nefinančne. To je všetko, žiadne zmienky o nemocniciach,“ poukázal nezaradený poslanec.

Výbor neinformoval

Beblavý tiež pripomenul, že 2. a 8. februára rokoval parlamentný výbor pre zdravotníctvo o ozdravnom pláne VšZP.

„Na tomto výbore nepadlo o pláne vložiť nemocnice ani slovo. To znamená, že ak minister hovorí, že transparentne informoval výbor o tom, že to chystá, že to robí, tak to jednoducho nie je pravda,“ vyhlásil Beblavý.

Nezaradený poslanec poukazuje na to, že 2. februára, keď sa konal aj výbor, ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo tender na oceňovanie nemocníc, to podľa Beblavého znamená, že oficiálne začalo projekt.

„A 7. februára, teda deň pred pokračovaním výboru, sa uskutočnila elektronická aukcia, na základe ktorej už v ten istý deň bola zmluva uzavretá,“ povedal Beblavý, podľa ktorého 8. februára už minister vedel o začiatku oceňovania nemocníc, napriek tomu výbor neinformoval.

Poslanec trvá na svojom

Beblavý trvá na tom, že prevod akcií je jednoznačné odštátnenie.

„Tieto akcie prestávajú byť predmetom verejného práva, keď ich vlastní štát a stávajú sa predmetom súkromného práva, keď ich vlastní akciová spoločnosť, ktorú samotnú vlastní štát, ale to už z právneho hľadiska je úplne nepodstatné,“ zdôraznil poslanec.

Opätovne preto vyzýva predsedu vlády Roberta Fica, aby tento proces zastavil.

Ministerstvo ponúka Beblavému spoluprácu

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v reakcii uviedla, že rezort zdravotníctva má úprimný záujem konať v záujme občanov tejto krajiny, a preto preferuje vecnú a transparentnú diskusiu o reálnych riešeniach, ktoré pomôžu stabilizovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.

„Do konca februára plánujeme vytvoriť pracovnú skupinu a účasť v nej ponúkame aj pánovi poslancovi Beblavému. Sme pripravení diskutovať o všetkých možných a v praxi realizovateľných riešeniach,“ uzavrela.

Minister zdravotníctva ešte minulý týždeň označil vyhlásenia nezaradeného poslanca o odštátnení štyroch nemocníc za nezmysly.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôbSÚSCCH Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôbVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaVÚSCh Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôbVýchodoslovenský onkologický ústav