Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chirurg.jpg
Foto: FreeImages.com
2. marca 2016 18:00 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Beblavý: Kostku prekonala firma Cardioservice

AKTUALIZOVANÉ: Podľa zistení podpredsedu strany Sieť Miroslava Beblavého mala spoločnosť Cardioservice dosahovať v roku 2014 ziskovosť 58,3 %.

Kliniku Kostka prekonala v ziskovosti v rámci zdravotníctva podľa podpredsedu strany Sieť Miroslava Beblavého spoločnosť Cardioservice.

Firma Cardioservice, s.r.o. bola založená koncom augusta 2013. V predmete svojej činnosti má na prvom mieste uvedenú kúpu tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi. Oficiálni vlastníci do nej vložili 5 000 eur.

„Firma nakúpila tovar za 1 327 800 eur a obratom ho predala za 4 483 014 eur. Tomu sa hovorí 237-percentná obchodná marža a okrem obchodu s drogami ju poznáme len v slovenskom zdravotníctve.,“ uviedol Beblavý v blogu, na ktorý upozornil denník SME na svojom webe.

Na jedného zamestnanca a rôzne služby išlo spolu 541 060 eur. Zisk pred zdanením, ktorý tak firma vykázala za rok 2014, dosiahol 2 614 154 eur a z každého eura tržieb tak tvoril 58,3 percenta.

„Nejde o žiadne virtuálne peniaze. Po roku činnosti mala firma na účte v banke namiesto pôvodných 5 000 eur už 2,2 milióna eur,“ argumentoval podpredseda strany Sieť.

Na Slovensku 17-násobne drahšie

Spoločnosť Cardioservice mala zbohatnúť podľa Beblavého aj na predaji takzvaného špeciálneho zdravotníckeho materiálu, konkrétne kovovej výstuhy (stent), ktorá sa používa napríklad u pacientov po prekonaní infarktu.

Ako informoval Beblavý, v roku 2013 sa v kategorizácii Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR objavil „Stent ORSIRO uvoľňujúci Sirolimus“ s maximálnou cenou 2 849,01 eura. V júli 2015 následne MZ SR túto cenu znížilo na 2 197 eur.

„To znie úsporne. Výrobcovia týchto materiálov odmietajú zverejniť svoje ceny, ale existuje indická inštitúcia Zauba, ktorá zbiera a zverejňuje ceny v Indii. Tá len za posledné dva roky eviduje desiatky dovozov rovnakého stentu od rovnakého výrobcu za 167 eur,“ dodal Beblavý s tým, že slovenské ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo platiť 17-násobok toho, čo sa za to isté platí v Indii.

Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb mal v roku 2015 uzavrieť rámcovú zmluvu s firmou Cardioservice na viac ako štyri milióny eur. „V tejto zmluve takmer 1,4 mil. eura tvoria spomínané stenty Orsiro za cenu 1 980 eur za kus, teda viac ako desaťnásobok jedinej známej zverejnenej reálnej ceny. A keďže zmluvy štátnych nemocníc sa zverejňovať musia, máme konkrétne dôkazy, že nejde o špekuláciu, ale o skutočnosť,“ poznamenal Beblavý.

Zodpovednosť podľa podpredsedu Siete nesie manažment Všeobecnej zdravotnej poisťovne a rezort zdravotníctva. Ministerstvo totiž určilo horné ceny, čím legálny tunel umožnilo, ale VšZP zaviedla model 100-percentného preplácania nákupných cien a následne určila vlastné stropy, ktoré sú však v tomto prípade na úplne rovnakej úrovni ako ministerské.

VšZP dojmológiu nekomentuje

„Prepočty poslanca Beblavého, ktoré sú kombináciou zaručených informácií z anonymného zdroja, indickej štúdie a jeho predvolebnej dojmológie VšZP nebude komentovať,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Ako tiež upozornila, zdravotná poisťovňa nezaviedla model 100-percentného preplácania nákupných cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu (ŠZM), ale postupuje len v súlade so zákonom prijatým v čase, keď bol ministrom zdravotníctva Ivan Uhliarik.

„V parlamente sedel aj pán poslanec Miroslav Beblavý, že by už zabudol, ako hlasoval? V súlade s týmto zákonom musia postupovať pri úhrade ŠZM rovnako všetky zdravotné poisťovne na Slovensku, teda Dôvera, Union a VšZP,“ podotkla Balážová.

MZ: India nie je členom EÚ

Hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla odkázal, že podľa slovenskej legislatívy ceny zdravotníckych pomôcok, špeciálneho zdravotníckeho materiálu, liekov a dietetických potravín hradených z verejného zdravotného poistenia nesmú prekročiť priemer troch najnižších cien EU. „India nie je členským štátom EÚ,“ upozornil.

Ministerstvo zdravotníctva podľa Bublu vychádza z údajov, ktoré stanovuje legislatíva.

„Ceny musia byť verejne dostupné, a to od oficiálnych inštitúcií zodpovedných v danej krajine za príslušnú cenotvorbu. MZ nesmie započítavať do priemeru cien iné údaje ako údaje z oficiálnych zdrojov členských štátov EÚ. Tento konkrétny špeciálny zdravotnícky materiál pri zaradení do zoznamu hradených ŠZM spĺňal všetky náležitosti slovenskej legislatívy,“ ubezpečil hovorca ministerstva.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X