Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý | Foto: SITA / Marko Erd
31. mája 2016 15:19 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Beblavý: Kontrolórov by opozícia nemala nominovať stranícky

Do orgánov ÚDZS a VšZP by sa mali dostať ľudia nominovaní v rámci otvoreného výberu, myslí si poslanec

Rozdelenie postov v orgánoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) podľa straníckeho kľúča na základe dohody SaS a OĽaNO-NOVA s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom a zákulisný výber zástupcov jednotlivými stranami považuje nezaradený poslanec Miroslav Beblavý za zlý signál pre verejnosť o tom, či by sa opozícia pri moci chovala inak ako terajšia vláda.

„Zároveň na základe skúseností z minulosti vieme, že pri takomto rozhodovaní žiadna strana, vrátane SaS či OĽaNO-NOVA, nerobí len dobré rozhodnutia. Na každého Lopatku v Sociálnej poisťovni pripadá jeden Zich v Košickej teplárni, ktorý odišiel s 90 000 eurovým odstupným po niekoľkých týždňoch práce,“ povedal novinárom Beblavý.

Vytvorte komisiu, hovorí Beblavý

Opozícia by mala podľa poslanca využiť túto možnosť, aby otvoreným výberom poslala do uvedených orgánov tých najlepších ľudí – odborne zdatných z hľadiska ekonomiky a dodržiavania princípov transparentnosti, aktívnych a nebojácnych, takých, ktorí túto pozíciu využijú na maximum.

„Preto týmto navrhujem OĽaNO a SaS, aby sme v rámci opozície spoločne vytvorili komisiu, ktorá takýto otvorený výber vykoná. Zároveň, aby nevzniklo podozrenie z presadzovania osobných záujmov, chcem vyhlásiť, že sa vzdávam akejkoľvek ambície zastupovať opozíciu v týchto orgánoch,“ dodal Beblavý.

Strany SaS a OĽaNO ohlásili podľa nezaradeného poslanca ako prvý záver z novozriadenej Opozičnej rady to, že si rozdelili miesta pre opozíciu v orgánoch VšZP a ÚDZS. SaS navrhne človeka do ÚDZS a OĽaNO do VšZP. V utorok Beblavý napísal obom predsedom strán, aby svoj postup prehodnotili.

Právomoci má aj jednotlivec

„Môže sa zdať, že ide o niečo nepodstatné, veď pôjde len o jedného človeka v kolektívnom orgáne. Nie je to pravda. Ide pravdepodobne o najdôležitejšie personálne nominácie, ktoré môže opozícia v tomto volebnom období ovplyvniť. Dozorná rada nemá len kolektívne právomoci, ale každý člen má aj svoje individuálne, a je len na ňom, ako ich využije,“ pripomína Beblavý.

V prípade VšZP je podľa Obchodného zákonníka každý člen oprávnený „nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločnosti“, ako aj kontrolovať, „či účtovné záznamy sú riadne vedené v súlade so skutočnosťou a či sa podnikateľská činnosť spoločnosti uskutočňuje v súlade s právnymi predpismi, stanovami a pokynmi valného zhromaždenia“.

„Inými slovami, každý člen dozornej rady môže samostatne robiť to, na čo inak nestačí ani poslanecký prieskum a kontrolovať podrobne, ako tečú dve tretiny verejného zdravotného poistenia,“ poznamenáva opozičný poslanec.

Platí to podľa neho aj v prípade ÚDZS, kde je podľa zákona člen dozornej rady oprávnený „zisťovať stav a spôsob hospodárenia úradu, najmä nazerať do dokladov a záznamov týkajúcich sa hospodárenia úradu a požadovať potrebné vysvetlenia od zamestnancov úradu a od členov správnej rady“.

Zároveň ide podľa jeho slov o dobre platené funkcie – viac ako 1 000 eur mesačne v oboch prípadoch.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X