Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viliam Čislák
Viliam Čislák SITA / Marko Erd
23. augusta 2016 14:40 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Beblavý: Čislák porušil alebo obišiel zákon o konflikte záujmov

AKTUALIZOVANÉ: Beblavý vyzýva exministra a Pro Care, aby okamžite zverejnili všetky relevantné skutočnosti – teda presný text všetkých zmluvných vzťahov, ktoré navzájom majú

Exminister zdravotníctva Viliam Čislák mohol podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého porušiť ústavný zákon o konflikte záujmov, alebo ho obišiel.

Beblavý pri tom vychádza z medializovaných informácií (ktoré zverejnil denník Korzár), podľa ktorých sa Čislák zamestnal ako poradca a konzultant predsedu predstavenstva siete polikliník Pro Care, a.s., Mareka Dubana. Túto sieť vlastní spoločnosť Penta.

Príspevok pre dcéru Pro Care

Viliam Čislák ešte ako minister zdravotníctva v septembri 2015 podpísal so spoločnosťou wesper, a.s., ktorá je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Pro Care, a.s., zmluvu na nenávratný finančný príspevok vo výške 461 000 eur.

Beblavý upozorňuje, že podľa ústavného zákona o ochrane verejného záujmu – ak verejný funkcionár dva roky pred skončením funkcie poskytol nejakej osobe napríklad štátnu pomoc, poskytol alebo povolil inú podporu, výhodu alebo odpustil povinnosti, nemôže rok po skončení funkcie byť zamestnaný v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu u tých osôb, ak je jeho mesačná odmena v tomto zamestnaní vyššia ako 10-násobok minimálnej mzdy. 

Zároveň nemôže mať uzatvorenú zmluvu o prokúre, mandátnu zmluvu, komisionársku zmluvu, zmluvu o sprostredkovaní, zmluvu o obchodnom zastúpení, zmluvu o tichom spoločenstve alebo darovaciu zmluvu s týmito osobami.

„Keďže wesper je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Pro Care, mal by sa ústavný zákon vzťahovať aj na túto situáciu. Zmyslom tohto ustanovenia je zabrániť tomu, aby verejný funkcionár dokázal nepriamo vykešovať svoju moc – ja ti dnes dám peniaze, a ty mi to vrátiš po odchode z funkcie,“ uviedol Beblavý s tým, že prípad Viliama Čisláka je ukážkovým príkladom takéhoto javu.

„Viliam Čislák sa nezamestnal v Pro Care ako štandardný lekár, ale ako “poradca a konzultant”. Akú lepšiu formu “já na bráchu, brácha na mě” si vieme predstaviť? Presne takýmto javom mal ústavný zákon zabrániť a prípad exministra Čisláka preto treba dôsledne vyšetriť,“ zdôraznil poslanec.

Menej ako 4 050 eur mesačne? Je to legálne

Beblavý vyzýva preto exministra a Pro Care, aby okamžite zverejnili všetky relevantné skutočnosti – teda presný text všetkých zmluvných vzťahov, ktoré navzájom majú, aby bolo možné posúdiť, či neporušujú niektoré z ustanovení ústavného zákona.

Poslanec pripustil, že je možné, že exministrovi a Pente sa podarí zákon obísť. Ak má „len“ pracovnú zmluvu s mesačným platom nižším ako 4 050 eur mesačne, bude to legálne.

„V roku 2004, keď bol zákon prijímaný, bola minimálna mzda 200 eur a asi málokomu napadlo, že bude tak rýchlo rásť. Ukazuje sa tak ďalšia diera v ústavnom zákone, ktorú je potrebné riešiť. Nie je predsa možné legalizovať úplatky do výšky takmer 50 000 eur ročne,“ dodal Beblavý.

ProCare: Zákon neporušujeme

Ako uviedol hovorca ProCare Jerguš Holéczy, Čislák pracuje pre sieť polikliník od júla tohto roka ako poradca a konzultant generálneho riaditeľa.

„Spoločnosť ProCare oslovila pána Čisláka z dôvodu jeho dlhodobých skúseností v oblasti zdravotníctva. Cieľom a úlohou pána Čisláka je posilnenie pôsobenia spoločnosti ProCare na východnom Slovensku,“ vysvetlil.

Holéczy upozornil, že ProCare neporušuje angažovaním Čisláka žiaden zákon a ani zákon, na ktorý sa odvoláva poslanec Beblavý. Exminister totiž nemá uzavretú zmluvu o prokúre, mandátnu zmluvu, komisionársku zmluvu, zmluvu o sprostredkovaní, zmluvu o obchodnom zastúpení, zmluvu o tichom spoločenstve alebo darovaciu zmluvu.

Zmluva, ktorú má spoločnosť ProCare a.s. s Čislákom, je podľa hovorcu štandardný manažérsky kontrakt. „Je podpísaný medzi súkromnou spoločnosťou a súkromnou osobou,“ dodal Holéczy.

Dotáciu získali ešte pred Čislákom

Dotáciu získala wesper, a.s. v roku 2015 na základe splnenia požiadaviek v rámci operačného programu Zdravotníctvo, pričom nešlo o rozhodnutie vtedajšieho ministra zdravotníctva. Podľa Holéczyho, Wesper a.s., tak ako aj iné konkurenčné zdravotnícke zariadenia, využila v roku 2015 zverejnenú výzvu na získanie eurofondov a zároveň splnila všetky zadané podmienky.

„Nevidíme dôvod, prečo by súkromné polikliniky, ktoré hospodária zodpovedne, nevytvárajú dlhy a plnia si všetky svoje záväzky, mali byť vylúčené z procesu získania eurofondov na modernizáciu medicínskeho vybavenia,“ poznamenal Holéczy.

Zástupca siete polikliník tiež upozornil, že z danej výzvy čerpania EÚ fondov, doposiaľ ProCare nedostal žiadnu úhradu, pričom prístroj je už v súčasnosti v prevádzke.

Čislák: Dotáciu dostalo viac polikliník

Exminister zdravotníctva Čislák v reakcii uviedol, že počas celej kariéry sa pohyboval v oblasti zdravotníctva na rôznych pozíciách. „Je prirodzené, že po ukončení práce na ministerstve budem mať ambíciu pokračovať v tomto odbore,“ vyhlásil.

Ako exminister zdôraznil, zmluva, ktorú má uzavretú so spoločnosťou ProCare, neporušuje žiaden zákon.

„Spájanie môjho mena s pridelením dotácie pre spoločnosť wesper a.s. je iba zavádzaním zo strany pána poslanca Beblavého. Spoločnosť ProCare bola len jednou zo spoločností, ktoré sa uchádzali o získanie eurofondov v rámci zverejnenej výzvy. Tak isto ako táto spoločnosť získali podporu aj ďalšie súkromné polikliniky, ktoré naplnili všetky vypísané podmienky,“ uzavrel Čislák.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X