Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro_20
Foto: FreeImages.com
5. októbra 2015 11:39 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Beblavému sa nepozdávajú odmeny manažérov VšZP

AKTUALIZOVANÉ

Podľa podpredsedu strany Sieť Miroslava Beblavého okrem odmeny člena predstavenstva dostávajú najvyšší manažéri Všeobecnej zdravotnej poisťovne aj manažérsky plat. Spolu tak získajú podľa Beblavého viac ako 100 tisíc eur za rok.

Odmeny pre manažérov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sa nepozdávajú podpredsedovi strany Sieť Miroslavovi Beblavému. „Manažéri Všeobecnej zdravotnej poisťovne dostávajú kráľovské odmeny, ktoré sú podľa VšZP a ministerstva zdravotníctva určené štatútom poisťovne a nikto ich nemôže ovplyvniť,“ konštatoval v pondelok na brífingu Beblavý. Podľa neho však opak je pravdou.

„Kým mesačná odmena člena predstavenstva je určená uznesením vlády, kritériá na vyplatenie ročnej odmeny už stanovuje príslušné ministerstvo, a teda Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR,“ vyhlásil.

Uznesenie vlády určuje podľa Beblavého len maximálnu výšku ročnej odmeny, v tomto prípade v hodnote maximálne šesť mesačných platov.

Ročná odmena sa vzťahuje na nadštandardné výkony členov predstavenstva. „Za rok 2012, kedy nový manažment nastúpil, splnil úlohy na 100 percent a dostal maximálnu možnú odmenu. Za rok 2013 manažment opäť splnil úlohy na 100 percent a opäť dostal maximálnu možnú odmenu a o rok neskôr vtedy už osvedčený manažment opäť splnil úlohy na 100 percent a tiež dostal maximálnu možnú odmenu,“ povedal podpredseda Siete.

Podľa Beblavého okrem odmeny člena predstavenstva dostávajú aj plat manažéra Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Môže ísť o 50 tisíc až 60 tisíc eur ročne. Spolu tak každý z nich zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne získa viac ako 100 tisíc eur za rok,“ spresnil.

Ako poukázal Beblavý, Forai bol v rovnaký deň a tým istým rozhodnutím vymenovaný ministrom zdravotníctva za predsedu predstavenstva aj generálneho riaditeľa VšZP. Ich kompetencie sú podľa Beblavého ale tie isté, a to riadiť VšZP. „Rovnaká zmluva bola 1. októbra uzatvorená s novým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom VŠZP Miroslavom Vaďurom,“ doplnil.

Podľa uznesenia vlády majú byť kritériá na ročné odmeny zverejnené na webstránke rezortu zdravotníctva vopred, aby nebolo možné s nimi manipulovať. „Ani po niekoľkohodinovej snahe sme ich však na stránke ministerstva zdravotníctva nenašli,“ uzavrel podpredseda Siete.

Bývalý generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai dostal za rok 2014 jednorazovo odmenu 22 596,69 eura. „Na riadnom valnom zhromaždení Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktoré sa uskutočnilo 23. apríla tohto roku, bola schválená výška mesačnej odmeny za výkon funkcie pánovi Foraiovi vo výške 3 944,25 eura a variabilná zložka odmeny za výkon funkcie v roku 2014 vo výške 22 596,69 eura jednorazovo,“ povedal minulý týždeň vo štvrtok počas Hodiny otázok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Richter odpovedal v mene neprítomného ministra zdravotníctva Viliama Čisláka.

Minuloročné odmeny venovali na dva prístroje pre deti, tvrdí VšZP

Podľa hovorkyne VšZP Petry Balážovej všetky informácie o odmeňovaní členov predstavenstva, ktoré Beblavý poskytol médiám, VšZP posunula Transparency International Slovensko už 9. marca tohto roka, teda pred siedmimi mesiacmi. „Pozoruhodné preto je, že s týmito „odhaleniami“ prichádza až teraz, po siedmich mesiacoch a politickým „priživovaním sa“ na značke VšZP sa snaží získavať predvolebné body pre svoju stranu pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami,“ reagovala Balážová.

Pravidlá mesačného i ročného odmeňovania členov predstavenstva sú dané uznesením vlády z 2. marca 2011, ktoré schválila ešte vláda Ivety Radičovej. „Súčasťou týchto pravidiel sú aj konkrétne postupy a vzorce na výpočet ročných i mesačných odmien členov predstavenstva. Variabilná zložka odmeny sa vypláca raz ročne a je viazaná na hospodársky výsledok spoločnosti za predchádzajúci rok,“ poznamenala Balážová.

Hovorkyňa poisťovne upozornila, že celú výšku odmeny, vyplatenú v minulom roku po zdanení a odvodoch, venovalo predstavenstvo VšZP na kúpu dvoch prístrojov pre detských pacientov v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave, čo však Beblavý neuviedol.

Pokiaľ ide o mesačné odmeny, tie sa vyplácali podľa Balážovej rovnako ako za predchádzajúceho vedenia, rozdiel je len v tom, že vtedy to Beblavému nevadilo, teraz áno. Ako ďalej vysvetlila hovorkyňa VšZP, na rozdiel od predchádzajúceho vedenia, keď plat generálneho riaditeľa bol vo výške 6,5 tisíc eur a plat člena predstavenstva a riaditeľov sekcií na úrovni 4,7 tisíc eur, nové vedenie pri svojom nástupe znížilo svoje mzdy v prípade generálneho riaditeľa o 30 % a pri členoch predstavenstva a riaditeľov sekcií o 15 %.

„Nie je pravdou, že kompetencie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa sú totožné. Ide o dva samostatné orgány spoločnosti s vlastnými kompetenciami. Ten, kto riadil obchodnú spoločnosť podnikajúcu podľa obchodného zákonníka tomu rozumie, ten kto neriadil, píše nezmysly,“ uzavrela Balážová.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X