Bayer v USA čelí zodpovednosti za rakovinové ochorenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Germany Bayer
Foto: SITA / AP
Farmaceutická a chemická spoločnosť obvinenia odmieta

Porota amerického súdu dospela k záveru, že jeden z najpoužívanejších herbicídov bol „podstatným faktorom“ pri spôsobení karcinogénneho ochorenia obyvateľa Kalifornie.

Chemický a farmaceutický koncern Bayer rozhodne odmieta tvrdenia, že na glyfosáte založený herbicíd Roundup je karcinogénny.

Porota v San Franciscu však jednomyseľne rozhodla, že tento produkt prispel k vzniku ochorenia Non-Hodgkinov lymfóm u obyvateľa Kalifornie Edwina Hardemana.

Bayer zodpovednosť odmieta

V ďalšej etape súdneho procesu sa bude posudzovať zodpovednosť koncernu Bayer a odškodné.

V úvode stredajšieho obchodovania na burze akcie koncernu Bayer okamžite klesli, a to o takmer 12 % na 61,62 eura za kus. Informoval o tom portál bbc.com.

Nemecká spoločnosť, ktorá prevzala herbicíd Roundup v rámci akvizície americkej firmy Monsanto, uviedla, že ju úvodné rozhodnutie poroty sklamalo.

„Veríme, že dôkazy v druhej etape ukážu, že správanie sa firmy Monsanto bolo primerané a firma by nemala niesť zodpovednosť za rakovinové ochorenie pána Hardemana,“ uviedla spoločnosť.

Karcinogén či nie? Úrady sa nezhodnú

Ide iba o druhý prípad v rámci zhruba 11 200 sporov v súvislosti s herbicídom Roundup, o ktorých majú rozhodovať súdy v USA. V auguste minulého roka iný Kalifornčan dosiahol odškodné 289 mil. USD. Porota v tomto prípade rozhodla, že Roundup spôsobil jeho rakovinové ochorenie. Neskôr sa odškodné znížilo na sumu 78 mil. USD a prebieha odvolacie konanie.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá je súčasťou Svetovej zdravotníckej organizácie, v roku 2015 dospela k záveru, že glyfosát je „pravdepodobne pre ľudí karcinogénny“.

Avšak americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) trvá na tom, že je bezpečný, ak sa používa opatrne.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) tiež tvrdí, že je nepravdepodobné, že glyfosát spôsobuje u ľudí rakovinu. V novembri 2017 krajiny EÚ schválili obnovenie licencie pre glyfosát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia