Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nadváha
Pixabay
19. mája 2016 12:13 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA, vZdravotnictve.sk

Bariatrický zákrok môže pomôcť pri liečbe obezity

Podľa slovenských odborníkov je zámerné zmenšenie žalúdka z dlhodobého pohľadu užitočné nielen pre pacienta, ale aj efektívne pre zdravotníctvo. 

Viac ako 60 percent slovenskej populácie má nadváhu alebo obezitu. Upozornili na to slovenskí odborníci. Ako uviedli, ide o vážny zdravotný problém, ktorý je potrebné riešiť. Jednou z možností je aj bariatrický zákrok. „Obezita so svojimi komplikáciami predstavuje nesmiernu socio-ekonomickú záťaž pre spoločnosť, skracuje očakávanú dĺžku života a negatívne ovplyvňuje jeho kvalitu,“ uviedla predsedníčka Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti Ľubomíra Fábryová. „Obezita je u nás chybne posudzovaná ako ‘estetický’ nedostatok, a nie ako vážne chronické ochorenie,“ upozornila.

Liečba obezity je podľa odborníkov zdĺhavý a náročný proces, ktorý vyžaduje spoluprácu pacienta s lekármi viacerých špecializácií. „Pacient s morbídnou obezitou je zväčša zároveň diabetik s vysokým krvným tlakom ohrozený ďalšími pridruženými ochoreniami. Nie je efektívne, ak sa lieči jeden problém oddelene od ďalších,“ vysvetlil predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.

V prípade, že konvenčná liečba neprináša úspechy, môžu lekári pristúpiť aj ku chirurgickému výkonu, pri ktorom dochádza k zámernému zmenšeniu žalúdka. „Bariatrický zákrok je chirurgický zásah určený pre pacientov, u ktorých zlyhala klasická liečba zacielená na zníženie hmotnosti. Princípom operácie je reštrikcia príjmu potravy pasážou žalúdka,“ uviedol Pavol Holéczy, ktorý sa dlhodobo venuje problematike chirurgickej liečby morbídnej obezity.

„Chirurgický zákrok prináša obéznym pacientom stratu hmotnosti, a tým aj ústup viacerých zdravotných ťažkostí. Zlepšuje ich kvalitu života, efektívne redukuje respiračné problémy, zlepšuje spánok. Najnovšie výskumy preukazujú, že sa vďaka zmene metabolických procesov po operácii zlepšuje aj liečba sprievodných ochorení ako je diabetes mellitus,“ dodal.

V bývalej Československej republike sa bariatrické chirurgické zásahy využívali už v 70. rokoch. Na Slovensku sa v rokoch 1997 až 2010 vykonalo viac ako štyristo bariatrických výkonov, medzi ktorými dominujú resekčné výkony. Od roku 2010 sa pre zmenu v spôsobe uhrádzania úkonu bariatrické výkony robia len sporadicky. Štúdie pritom podľa odborníkov ukazujú, že táto liečba je z dlhodobého pohľadu nielen užitočná pre pacienta, ale aj efektívna pre zdravotníctvo, pretože pacient následne potrebuje omnoho menšiu lekársku starostlivosť a farmakoterapiu, ako v stave morbídnej obezity s komorbiditami pred operáciou.

Ako tiež odborníci vyhlásili, je dôležité, aby aj slovenskí pacienti mali k dispozícii také postupy, ktoré im umožnia lepší život a zároveň budú predstavovať menšiu nákladovú záťaž na liečbu obezity a s ňou súvisiacich ochorení. Slovenskí špecialisti sú podľa nich na takéto zákroky pripravení. 

Slovensko sa pripojí k Európskemu dňu obezity

Slovensko sa po prvý raz pripája k Európskemu dňu obezity, ktorého cieľom je upriamiť pozornosť na nárast obezity. Tá je piatym najčastejším dôvodom úmrtia na starom kontinente. Sobota 21. mája má patriť zamysleniu sa nad tým, ako sa správne postaviť k našej telesnej hmotnosti.

Podľa štatistických predpokladov bude v roku 2030 viac ako polovica Európanov s nadhmotnosťou.  Do tejto nelichotivej štatistiky prispievame aj my na Slovensku. Obezitologická sekcia Slovenskej diabetologickej spoločnosti sa preto v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva,  magistrátmi v Bratislave, Košiciach a Trnave rozhodla pripojiť k Európskemu dňu obezity, ktorý vyhlásila  Európska Asociácia pre štúdium obezity (EASO).

Počas soboty 21. mája sa budú môcť záujemcovia stretnúť s odborníkmi, ktorí budú merať krvný tlak, cholesterol a glukózu v krvi, určovať BMI, obvod pása, merať množstvo svalstva a tuku v tele, zostavovať zdravý jedálny lístok a predovšetkým poskytovať konzultácie ľuďom s týmto problémom, či ich príbuzným a známym.

Lekári, športoví inštruktori i výživoví poradcovia budú pripravení pomáhať od 10. do 14. hodiny v bratislavskej Starej tržnici (1. poschodie, galéria SNP) a v Trnave na Mestskom úrade. V Košiciach sa akcia uskutoční v KulturParku od 10. do 17. hodiny.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X