Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dieta
Foto: Thinkstock
14. mája 2019 9:02 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Banskobystrický kraj plánuje zriadiť v Detve detskú ambulanciu

Nová detská lekárka v Detve by mala zastrešiť približne 1 500 poistencov

Pediatrickú ambulanciu plánuje v najbližších mesiacoch v Detve v rámci pilotného projektu zriadiť Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Cieľom je zmiernenie nedostatku pediatrov v kraji. Vlani totiž ukončili v Detve činnosť dve detské ambulancie.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BBSK Marcela Glevická, kraj má byť zriaďovateľom ambulancie a zároveň zamestnávateľom lekárky. Krajská samospráva má záujem takéto ambulancie rozširovať postupne aj do ďalších okresov.

Poskytovateľom bude kraj

„Podarilo sa nám nájsť detskú lekárku, ktorá však nemala záujem podnikať sama. Rozhodli sme sa založiť ambulanciu a zamestnať ju. Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti sa teda stane kraj, ktorý bude zamestnávať lekárku i zdravotnú sestru,“ objasnil vedúci oddelenia zdravotníctva BBSK Martin Caudt.

„Dostupnosť ambulantnej lekárskej starostlivosti v regiónoch závisí od ochoty lekárov prísť sem žiť a pracovať. Tento inovatívny model, ktorý v BBSK teraz zavádzame, odbremeňuje lekára od povinnosti starať sa o administratívu a prevádzku ambulancie. Dovoľuje mu sústrediť sa len na starostlivosť o pacientov. Verím, že takáto ponuka bude lákavá napríklad aj pre mladých lekárov, ktorí si zriadenie vlastnej ambulancie ešte nemôžu dovoliť z finančných dôvodov,“ dodal vedúci.

Stetoskop
Foto: Thinkstock

Sídliť bude v poliklinike

Prvá detská ambulancia bude sídliť v priestoroch mestskej polikliniky, ktoré kraju ponúklo bezodplatne mesto Detva.

„Na májovom zastupiteľstve poslanci mesta schválili zmenu rozpočtu, v ktorej boli vyčlenené finančné prostriedky na potrebné úpravy ambulancie a čakárne. Ide o posledné úpravy, ktoré teraz budú nasledovať, aby priestory vyhovovali detskej ambulancii a podmienkam hygieny,“ povedal primátor mesta Detva Ján Šufliarský.

V okrese Detva je aktuálne 5 890 detí do 18 rokov pri štyroch poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Jeden z nich je vo veku nad 65 rokov.

Nová detská lekárka v Detve by mala zastrešiť asi 1 500 poistencov. V novej detskej ambulancii kraj plánuje zaviesť aj objednávací systém, aby sa zvýšil komfort pacientov, ale najmä to, aby sa nemiešali chorí ľudia so zdravými.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X