Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Angiograf_fdr.jpg
FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica
1. marca 2016 9:40 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Banskobystrická nemocnica má nový angiograf

Od februára vykonávajú rádiológovia vo FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica diagnostiku a  intervenčné zákroky na cievach na novom angiografickom prístroji.

Angiografické pracovisko spustili do prevádzky po dvojmesačnej rekonštrukcii priestorov a inštalácii nového prístroja na Oddelení rádiológie. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Nový prístroj vrátane integrovaného ultrasonografu stál 1,5 milióna eur. Spracovanie projektu a stavebné práce si vyžiadali 120 tis. eur. Nemocnica angiograf financovala kombináciou zdrojov z kapitálových výdavkov od Ministerstva zdravotníctva SR a svojho rozpočtu.

Ako uviedol primár Oddelenia rádiológie Stanislav Okapec, angiograf je dôležitým zobrazovacím prístrojom pri diagnostike ochorení cievneho systému a umožňuje výkon širokého spektra vaskulárnych a nevaskulárnych intervenčných rádiologických zákrokov.

„Rádiológ zavedie do cievy katéter, ktorým sa dostane do rôznych častí cievneho systému v tele pacienta. Zúženú cievu môže rozšíriť, uzavretú cievu spriechodniť, alebo ju uzavrieť a tým vyradiť z obehu. Pomocou rôznych pomôcok dokážeme odstrániť aj krvnú zrazeninu.  Celý proces pri zákroku však rádiológ nesleduje ako chirurg priamo v operačnom poli, ale na obrazovke angiografu,“ vysvetlil Okapec.

Výhodou nového prístroja je jeho plná digitalizácia, nižšie dávky žiarenia pri zachovaní vysokej kvality obrazu, 3D zobrazenia a umožňuje jednoduchší prístup lekára k pacientovi zo všetkých strán.

Na rádiologickom pracovisku FNsP F.D. Roosevleta sa vykonávajú vaskulárne, neurointervenčné, onkointervenčné a nevaskulárne zákroky. V spolupráci s cievnymi chirurgmi dokážu vystužiť  výduť brušnej aorty, pri ktorej prasknutí by pacient mohol vykrvácať.

V spolupráci s neurológmi vykonávajú endovaskulárnu liečbu cievnych mozgových príhod, vďaka čomu je banskobystrická nemocnica jedným zo štyroch reálne fungujúcich  stroke centier na Slovensku.

Pri zlyhaní konzervatívnej liečby ochorení pečene, ktoré sú spojené s akútnym krvácaním z pažerákových varixov dokážu vytvorením skratu medzi vrátnicovými a pečeňovými žilami zabrániť vykrvácaniu pacienta. Túto metodikou zaviedli rádiológovia vo FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica v roku 2001 ako prví na Slovensku a dodnes sú jediným pracoviskom, ktoré ju vykonáva.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X