Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Monitor dychu
FNsP F.D. v Banskej Bystrici
3. júna 2016 14:44 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Banskobystrická fakultná má tri nové monitory dychu novorodencov

Nadácia Križovatka darovala z verejnej zbierky Neonatologickej kliniky SZU pri Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici tri monitory dychu.  Táto zdravotnícka pomôcka je účinným prostriedkom monitorovania porúch dýchania u novorodencov, čím pomáha v prevencii Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla s cieľom pomáhať deťom ohrozeným spomínaným syndrómom. „Snažíme sa vybaviť monitormi dychu všetky novorodenecké oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky,“ uviedla riaditeľka nadácie Táňa Tomasch.

Banskobystrická klinika má spolu 33 novorodeneckých lôžok. Nadácia ju od roku 2008 pomohla vybaviť spolu 19 monitormi. Časť zakúpila nemocnica a dnes má takmer každé bábätko postieľku vybavenú „strážcom“ jeho dýchania.

„Monitory, tak ako každá technológia, sa časom opotrebúvajú, a aj tie naše je potrebné meniť. Aj keď máme vybavenú takmer celú kliniku veríme, že Nadácia križovatka sa bude tomuto druhu pomoci venovať ešte veľmi dlho,“ konštatovala prednostka kliniky Jana Nikolinyová.

Zariadenie sa dá aj vypožičať

Nadácia v spolupráci s Neonatologickou klinikou SZU zabezpečuje aj zapožičiavanie monitoru dychu pri odchode novorodenca z pôrodnice. Túto možnosť už využilo 514 mamičiek, ktoré sa rozhodli rodiť vo FNsP F. D. Roosevelta.

Príčiny vzniku syndrómu náhleho úmrtia nie sú dostatočne objasnené, pravdepodobne ide o zlyhanie riadiaceho centra pre dýchanie. Známe sú len rizikové faktory.

Vyššie riziko výskytu SIDS je u novorodencov s nižšou pôrodnou hmotnosťou,  u predčasne narodených novorodencov. Postihuje však aj úplne zdravé, donosené dojčatá. Najrizikovejšie obdobie je počas prvého polroka a trvá až do konca prvého roka života dieťaťa.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X