Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marián Šóth
Marián Šóth | Foto: SITA / Marko Erd
8. augusta 2017 11:09 Zdravotníctvo od SITASITA

Asociácia súkromných lekárov a Dôvera začali projekt na zlepšenie manažmentu pacientov

AKTUALIZOVANÉ-Skvalitnenie manažmentu pacienta súvisí aj s objednávaním sa na vyšetrenie na presný čas. Každý poistenec Dôvery bude mať možnosť objednať sa na vyšetrenie do ambulancie lekára – člena Asociácie súkromných lekárov SR. Týka sa to ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých, všeobecných lekárov pre deti a dorast, gynekológov a špecialistov, ktorých v rokovaniach s Dôverou zastupuje ASL SR.

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR a Zdravita, o.z. v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera a Asociáciou na ochranu práv pacientov (AOPP) odštartovali od 1. augusta tohto roka nový projekt Zlepšenie manažmentu pacienta. Projekt potrvá do marca budúceho roka.

Ako informovali v utorok na tlačovej konferencii, projekt prináša lepšie ohodnotenie práce lekára a skvalitnenie starostlivosti o pacienta. Vytvára priestor na zvýšenie starostlivosti o chronických pacientov u všeobecných lekárov. Ďalším prínosom podľa účastníkov projektu je preplatenie výkonu CRP pre všeobecných lekárov pre dospelých v indikovaných prípadoch, s následným zlepšením diagnostiky zápalu a znížením spotreby antibiotík.

Poistenci Dôvery sa budú môcť objednať na vyšetrenie

Skvalitnenie manažmentu pacienta súvisí aj s objednávaním sa na vyšetrenie na presný čas. „Už v roku 2015 sme hovorili, že jeho zrušenie neprinesie žiadny efekt, skôr chaos a prehĺbenie nedôvery medzi lekármi a pacientmi, čo sa aj potvrdilo. Službu si pacienti stále žiadajú, pričom jej znovuzavedenie nie je zo strany štátu priechodné ani v tomto roku. Projekt hovorí, v rámci skvalitnenia manažmentu pacienta, aj o tejto možnosti, ako aj o snahe skracovania lehoty na prvovyšetrenie, s ohľadom na kapacitné možnosti a systém práce na konkrétnej ambulancii,“ konštatoval prezident ASL SR a generálny riaditeľ Zdravita, o.z. Marián Šóth.

Každý poistenec Dôvery bude mať možnosť objednať sa na vyšetrenie do ambulancie lekára – člena ASL SR. Týka sa to ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých, všeobecných lekárov pre deti a dorast, gynekológov a špecialistov, ktorých v rokovaniach s Dôverou zastupuje ASL SR. Poistenci Dôvery by sa na takzvané prvovyšetrenie k špecialistovi mali dostať najneskôr do troch týždňov.

„Vďaka možnosti objednať sa na konkrétny termín vyšetrenia si naši pacienti ušetria čas na iné aktivity a keď pôjdu prvýkrát k špecialistovi, vedia, že nebudú čakať dlhšie ako tri týždne. To sú dve zásadné novinky v spolupráci s ASL SR, ktoré pomôžu aj lekárom, aby dosiahli lepší manažment pacienta a ušetrený čas využili na jeho liečbu. Našim ďalším krokom je dosiahnuť podobnú dohodu aj s ostatnými lekármi,“ uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Ambulantný sektor potrebuje dofinancovanie

Asociácia súkromný lekárov opätovne poukazuje na nevyhnutnosť dofinancovania zdravotníctva s dôrazom na ambulantný sektor.

„V súčasnom systéme nedofinancovania a perzekúcií ambulantných lekárov, s pribúdajúcimi povinnosťami, s neúmernými sankciami, v systéme bez možnosti navýšenia platieb od zdravotných poisťovní, kedy sme opakovane boli nútení predĺžiť zmluvy so zdravotnými poisťovňami bez úpravy platieb za zdravotnú starostlivosť vykonávanú na našich ambulanciách, hrozí kolaps siete ambulantných lekárov, hazardujeme s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti na ambulanciách, ktorú už aj v súčasnosti samotné zdravotné poisťovne v niektorých odbornostiach vnímajú ako kritickú,“ upozornil Šóth.

Asociácia preto víta čiastočnú úpravu finančných podmienok, na ktorej sa po opakovaných rokovaniach dohodli so zdravotnou poisťovňou Union a aj so zdravotnou poisťovňou Dôvera.

Union ZP taktiež prepláca CRP vyšetrenie

Hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová uviedla, že zdravotná poisťovňa už od svojho vzniku, teda 10 rokov, prepláca CRP vyšetrenie u všetkých lekárov, ktorí majú náležité prístrojové vybavenie a to pre dospelých, aj pre deti. „Len v minulom roku takto spotrebovali naši poistenci asi o 50 tisíc balení antibiotík menej. Okrem toho preplácame aj EKG vyšetrenie priamo na ambulancii, takže pacient nemusí navštíviť ešte aj lekára – špecialistu,“ priblížila.

Rovnako, už 10 rokov, zmluvné podmienky umožňujú lekárom, aby mali v starostlivosti aj chronických pacientov. „Od nášho vzniku uzatvárame každoročne také zmluvné podmienky pre poskytovateľov jednodňovej zdravotnej starostlivosti, vrátane jednodňovej chirurgie, ktoré umožňujú poistencovi po chirurgickom zákroku skorý návrat do domáceho prostredia,“ doplnila hovorkyňa. Union ZP tento rok odštartovala novinku – program manažmentu poistencov od narodenia, až po starobu, v zdraví, aj v prípade vážnych ochorení s názvom „Kompas zdravia“.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X