Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Thinkstock
16. januára 2018 11:39 Zdravotníctvo od SITASITA

ASL: V ostrej prevádzke eZdravia je veľa technických problémov

AKTUALIZOVANÉ – Asociácia súkromných lekárov žiada, aby sa upustilo od sankcií právne relevantným spôsobom, takisto žiada zabezpečiť úhradu nákladov, ktoré musí ambulantný lekár vynaložiť pri povinnosti pripájania.

V ostrej prevádzke elektronického zdravotníctva je veľa technických a implementačných problémov. Upozornil na to v utorok na tlačovej konferencii prezident Asociácie súkromných lekárov SR (ASL) Marián Šóth.

„Projekt eHealth bol schválený vládou v roku 2008. Pilotná verzia eHealth sa mala spustiť už v roku 2013. Nestalo sa tak. Od 1. januára sa spúšťa ostrá prevádzka projektu,“ zhrnul.

Podľa Šótha ASL vždy prezentovala pozitívny prístup k zavádzaniu elektronického zdravotníctva, ktoré by zaistilo bezpečnosť a benefit pre lekára a pacienta.

„Veríme, že fungujúci systém poskytne zdravotnú starostlivosť kvalitnejšiu, bezpečnejšiu a efektívnejšiu,“ konštatoval Šóth.

Asociácia však zásadne odmietala a odmieta akékoľvek chaotické a nezabezpečené procesy v zdravotníctve, následkom ktorých môže nastať zhoršenie efektívnosti a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Nedostali žiadne materiály

Začiatok tohto roka potvrdil podľa asociácie podozrenia lekárov z nedostatkov pri elektronizácii.

„Nevieme si predstaviť situáciu, ak by sa pripojili všetci v systéme – 264 nemocníc, kúpeľov a polikliník, 13 tisíc ambulancií a 110 tisíc zdravotníckych pracovníkov,“ uviedol Šóth.

Podľa prezidenta asociácia oficiálne nedostala žiadne materiály z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) k procesom zavádzania eZdravia.

„Ani samotní lekári nedostali od NCZI žiadne informácie, a preto našich členov informujeme len na základe čiastkových informácií z portálu NCZI. Ako sme avizovali, od novembra 2017 pre neistotu a ďalšiu povinnosť so zavádzaním eZdravia začali ambulantní lekári vo vyššej miere odchádzať do dôchodku, pričom náhradu za seba nemajú,“ upozornil Šóth.

Veľa ambulancií tak podľa neho ostalo bez poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Stále sa boja sankcií

Asociácia žiada, aby sa upustilo od sankcií právne relevantným spôsobom, žiada teda odloženie účinnosti príslušných ustanovení zákona a verejný prísľub subjektov oprávnených na uloženie sankcie, že tieto nebudú uplatňované.

Ako priblížil Šóth, náklady ambulancie spojené so zavádzaním eZdravia predstavujú v prípade softvéru približne 400 eur, školenia 100 až 200 eur, nevyhnutný je aj hardvér.

Asociácia tiež žiada zabezpečiť úhradu nákladov, ktoré musí ambulantný lekár vynaložiť pri povinnosti pripájania.

NCZI: Detské choroby sú prirodzené

Spustenie projektu eZdravie do ostrej prevádzky vníma generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš ako úspech. „Na to, v akom stave sme projekt našli, na to, koľko problémov ten projekt so sebou niesol, tak sa nám podarilo systém nasadiť, systém funguje. Je nám úplne jasné, že systém má svoje ‚detské choroby‘, je to úplne prirodzené,“ povedal v utorok na brífingu.

Podľa Blaškovitša nie je možné pri projekte takéhoto rozsahu očakávať bezchybný priebeh.

„Uvedomujeme si tie ‚detské choroby‘, ktoré systém má a ktoré sa vyskytujú. Ale to, čo považujem za úspech, je, že nemáme ‚smrteľnú chorobu‘ toho projektu,“ zľahčil generálny riaditeľ.

Sankcie spresnia v legislatíve

Technické problémy, ktoré NCZI eviduje, majú podľa Blaškovitša pod kontrolou. „Sú to všetko riešiteľné problémy. Samozrejme, nie všetky sú len na našej strane,“ dodal.

Generálny riaditeľ opätovne ubezpečil, že rok 2018 je nábehový a nebudú sa uplatňovať sankcie.

Informoval však o pripravovanej komplexnej zmene legislatívy v rámci systému eZdravie. „Bude sa týkať najmä sankcií, bude sa týkať vôbec definícií toho, kedy sa lekár považuje za pripojeného, kedy má relevantné dôvody, aby sa nepripojil,“ vysvetlil generálny riaditeľ.

 

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X