ASL: Situácia v ambulantnom sektore je alarmujúca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Marián Šóth
Marián Šóth | Foto: SITA / Marko Erd

Ambulantný sektor za momentálnej ekonomickej situácie podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha zaniká.

Veková štruktúra ambulantných lekárov je nevyhovujúca. Upozornil na to prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth Vo vekovej skupine nad 65 rokov je zastúpenie lekárov v ambulantnom sektore 14,24 %, oproti 4,95 % lekárov v štátnych zdravotníckych zariadeniach. V spomínanej vekovej skupine je 6,44 % lekárov VÚC.

„Situácia je čím ďalej, tým viac alarmujúcejšia,“ povedal Šóth.

Nad 60 rokov je zastúpenie v ambulantnom sektore 32,48 % v porovnaní s 14,39 % lekárov v štátnych zdravotníckych zariadeniach a 18,62 % lekárov VÚC. Vo vekovej skupine nad 50 rokov pracuje v ambulantnom sektore až 59,06 % lekárov, v štátnych zdravotníckych zariadeniach je to 29,34 % a vo VÚC 27,87 %.

Prázdne ambulancie

ASL upozorňuje, že ambulantný sektor za súčasnej ekonomickej situácie zaniká. „V každom regióne môžeme nájsť príklady, kedy po lekároch, ktorí ukončili činnosť z akéhokoľvek dôvodu, ostali prázdne ambulancie a čakajúci pacienti,“ uviedla asociácia.

Výsledkom ekonomických podmienok v ambulanciách „neštátnych“ lekárov je podľa ASL stav, kedy mladý lekár nemá žiadnu ekonomickú motiváciu prísť do ambulantnej sféry, nakoľko by si pridal povinnosti a starosti podnikateľa, ale ubral by si zo súčasného príjmu.

„Zodpovední za tento stav sú tí, ktorí nastavujú pravidlá systému, jeho ekonomické a právne parametre a nevidia alebo nechcú vidieť skutočnosť, že v prípade, ak sa urýchlene nezmenia podmienky v sektore ambulantnej zdravotnej starostlivosti, nastane nevyhnutne jej kolaps a dramatické obmedzenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov Slovenska,“ apeluje asociácia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky