ASL: Mladí nemajú záujem pracovať v ambulantnom sektore

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doctor
Foto: Thinkstock

Asociácia súkromných lekárov poukazuje na to, že v ambulantnom sektore pracujú najmä 65- a viacroční lekári, výnimkou nie je ani 75- až 80-ročný lekár.

Problémom ambulantného sektora na Slovensku je starnúca generácia lekárov, mladí o prácu v sektore nemajú záujem.

V ambulantnom sektore pracujú najmä 65- a viacroční lekári, výnimkou nie je ani 75- až 80-ročný lekár. Zhodli sa na tom na valnom zhromaždení zástupcovia Asociácie súkromných lekárov (ASL), ktorí rokovali o aktuálnom stave neštátneho ambulantného sektora na Slovensku.

Napriek krokom Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré niektoré problémy ambulantných lekárov majú riešiť, mladí lekári podľa asociácie nemajú o túto prácu záujem, nie sú totiž dostatočne motivovaní.

Chýbajú peniaze

„Pre mladého lekára nie je ambulantný sektor atraktívny, a to sa snažíme zmeniť. Funguje rezidentský program a chceli by sme ho rozšíriť tak, aby nám lekári pribúdali intenzívnejšie. Zatiaľ sú to iba malé postupné kroky,“ povedal prezident ASL Marián Šóth.

Východiskom je podľa neho jednoznačne zmena systému, keďže peniaze v zdravotníctve chýbajú každý rok.

“Ak vláda nenastaví nové financovanie a nezačne platiť reálne náklady za poistencov štátu, problémy celého zdravotníctva a pacientov sa budú naďalej prehlbovať,” uviedol Šóth.

ASL preto navrhuje zvýšiť úhrady za poskytovanú zdravotnú starostlivosť tak, aby boli pokryté prevádzkové náklady ambulancií vrátane mzdových nákladov na úrovni odmeňovania lekárov a sestier v štátnych zdravotníckych zariadeniach a odmeny za činnosti spojené so zabezpečovaním prevádzky zdravotníckeho zariadenia.

Za poistencov štátu treba aspoň 5 %

Lekári tiež poukazujú na to, že ak sa v rozpočte na rok 2018 zdroje pre zdravotníctvo nezvýšia, môže sa to výrazne dotknúť pacientov.

Členovia asociácie prerokovali aj informáciu o nedohode medzi Zväzom ambulantných poskytovateľov a zdravotnou poisťovňou Dôvera.

V tejto súvislosti upozorňujú, že v rozpočte na rok 2018 je pre zabezpečenie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov nevyhnutné stanoviť odvody za poistencov štátu minimálne vo výške 5 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky