Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aplikáciu na zistenie interakcií liekov sprístupnili pre verejnosť

Lieky_kopa.jpg
Foto: Pixabay.com

Slovenská lekárnická komora sprístupnila (SLeK) svoj projekt na zistenie interakcií liekov už aj pre verejnosť.

Aplikácia umožňuje rýchle a zrozumiteľné vyhodnotenie rizika užívanej kombinácie liekov. Je súčasťou celoslovenského osvetového projektu Interakcie liekov, ktorý SLeK odštartovala už v júni sprístupnením aplikácie pre lekárnikov zapojených lekární. Tí tak získali možnosť identifikovať riziko prípadnej interakcie priamo pri výdaji liekov.

V súčasnosti je verejná časť stránky www.interakcieliekov.sk plne funkčná a dostupná online na akomkoľvek zariadení pripojenom k internetu.

Stačí vedieť názov lieku

Ako uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ, ide o jedinú pacientsku aplikáciu, ktorá pracuje s rozsiahlou databázou liekových interakcií, pravidelne aktualizovanou na základe najnovších vedeckých poznatkov.

„Zároveň je to jediná aplikácia, poskytujúca pacientovi zrozumiteľné zhodnotenie potenciálnej interakcie s následnou možnosťou dohodnúť si termín konzultácie tejto interakcie s odborníkom – farmaceutom,“ dodal.

Pacientovi stačí poznať názvy svojich liekov, mať prístup na internet a e-mail. Pri akomkoľvek probléme s použitím aplikácie majú pacienti možnosť využiť ju priamo v zapojenej lekárni.

V ČR sa podobný projekt osvedčil

Pacientska aplikácia je finálnou fázou projektu. Prvým krokom boli vzdelávacie podujatia, na ktorých farmaceuti získali podrobné poznatky o liekových interakciách, ich princípoch, rizikových skupinách liekov, dostali rozsiahle tlačené materiály a absolvovali záverečný test preverujúci ich vedomosti.

V druhej fáze bola aplikácia nasadená v lekárňach. Už od júna tak pacienti mali možnosť bezplatného vyhodnotenia interakcií nimi užívaných liekov v ktorejkoľvek z 200 zapojených lekární.

Podobný projekt realizovaný v Českej republike priniesol závažné výsledky. V období od 1. júla 2014 do 31. januára 2016 bolo v ČR zodpovedaných 29 263 otázok na liekové interakcie, pričom u viac než tretiny bola zistená aspoň jedna klinicky závažná interakcia.

„Tiež bolo identifikovaných 2 825 duplicít pri užívaní liekov,“ uviedol Josef Suchopár, autor databázy liekových interakcií a riaditeľ spoločnosti DrugAgency a. s., ktorá je hlavným partnerom projektu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Autor vZdravotnictve.skDátum 15. augusta 2017 12:25
K téme , ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...