Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Paragrafy.jpg
Foto: Pixabay.com
15. júna 2016 14:32 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

AOPP: K zákonom by sa mali vyjadrovať aj pacienti

Podľa Asociácie na ochranu práv pacientov sú kľúčové úlohy v najbližšom období zastavenie reexportu liekov a zavedenie poriadku v rámci poplatkov pacientov u lekárov.

Návrhy zdravotníckych zákonov, ktoré vo svojom pláne v stredu schválila Vláda SR, by sa mali prerokovať s pacientskymi organizáciami. Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) preto verí, že ministerstvo zdravotníctva bude viesť dialóg aj s pacientmi, aby schválené zákony viedli ku skutočnému zlepšeniu zdravotnej starostlivosti v slovenskom zdravotníctve.

Schválenie legislatívnych úloh, ktoré si stanovila vláda na tento rok, by podľa AOPP mohlo priniesť čiastočné zlepšenia v zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

„Ako kľúčové úlohy v najbližšom období vnímame zastavenie reexportu liekov a zavedenie poriadku v rámci poplatkov pacientov u lekárov,“ uviedla v stredu v stanovisku prezidentka AOPP Katarína Kafková. Pri liekoch chce pacientska organizácia zabezpečiť najmä dostupnosť pre pacientov.

Dôležitou je podľa Kafkovej aj novela zákona o poplatkoch, ktorá upraví chaos z minulého roka. „Pacient by mal vedieť, za čo má zaplatiť, a za čo nie. Takisto musí mať informácie, akú sumu môže od neho lekár za konkrétnu službu požadovať,“ upozornila Kafková.

Zároveň je však podľa nej potrebné ochrániť pred nadmernými platbami najzraniteľnejšie a sociálne či ekonomicky znevýhodnené skupiny pacientov. „Práve preto pevne veríme, že nás ministerstvo zdravotníctva prizve k príprave novelizovaného zákona, aby sme mohli viesť diskusiu k téme poplatkov, ako aj o ich vplyve na niektoré skupiny pacientov,“ dodala prezidentka AOPP.

Chcú spolupracovať aj pri tvorbe zákonov

Svoju úlohu vidí asociácia aj pri príprave ďalších legislatívnych návrhov. V nových kontrolných orgánoch zdravotných poisťovní, ktoré bude upravovať zákon o zdravotných poisťovniach s cieľom zlepšenia kontroly a transparentnosti ich hospodárenia, by mali mať zastúpenie aj pacientske organizácie.

Svoju pozíciu by mali mať pacienti pri riešení verejného zdravotného poistenia i národného zdravotníckeho informačného systému. “Všetky tieto témy sa významne dotýkajú práv pacientov, ktorí sú zároveň aj poistencami. Sú hlavnými užívateľmi týchto systémov, a preto by mali stáť aj pri zmene pravidiel,” uviedla Kafková.

Asociácia verí, že minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa bude držať programového vyhlásenia vlády a pacient bude pre neho na prvom mieste.

„Pacientske organizácie bojujú s problémami, ktoré chce nový minister riešiť, už roky. Ak pán minister Drucker hľadá fungujúce riešenia pre jednotlivé problémy, sme pripravení pozvanie prijať a pomôcť,“ uzavrela Kafková.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X