Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica_chodba
Foto: FreeImages.com
17. septembra 2015 13:57 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

ANS sa dohodla na úprave podmienok s Dôverou a Unionom

So Všeobecnou zdravotnou poisťovňou bude Asociácia nemocníc Slovenska rokovať budúci týždeň. 

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa dohodla so zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union na úprave platobných podmienok od 1. októbra do konca roka. Informoval o tom po rokovaniach prezident ANS Marián Petko, podľa ktorého je to dobrá správa pre zamestnancov nemocníc. So Všeobecnou zdravotnou poisťovňou bude ANS rokovať budúci týždeň.

Ako uviedol PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský, zmluvné podmienky sa upravia tak, aby boli peniaze z dofinancovania zdravotníctva v súlade s memorandom prerozdelené medzi poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí majú zamestnancov so zvýšenými mzdovými nárokmi.

„Vítame konkrétne kroky, ktoré smerujú k dlho očakávanému dofinancovaniu verejného zdravotného poistenia pre rok 2015. Union ZP je po ukončení príslušného legislatívneho procesu pripravená okamžite naplniť svoj záväzok vyplývajúci z memoranda podpísaného s Ministerstvom zdravotníctva SR, ktorým deklarovala, že dodatočné finančné prostriedky zdravotnej poisťovne získané na účel pokrytia zvýšených mzdových nárokov zamestnancov nemocníc prerozdelí poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ konštatovala v reakcii na rokovania s ANS hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Judita Smatanová.

O zvýšení platieb za poistencov štátu v zdravotníctve na 5,85 % zo súčasných 4,16 % informoval v stredu minister zdravotníctva SR Viliam Čislák (nominant Smer-SD). „Som veľmi rád, že k takémuto číslu sme sa dopracovali, čo v praxi bude znamenať, že ešte tento rok pôjde 86 miliónov eur cez zdravotné poistenie do zdravotníckych zariadení, ktoré budú určené pre pacientov a aj na vyššie mzdové nároky zdravotníckych pracovníkov,“ konštatoval Čislák.

Podľa neho ide o navýšenie, ktoré dlhodobo presadzoval aj vzhľadom na akútnu potrebu riešiť pokrytie zvýšených nákladov poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti so mzdovými nárokmi zdravotníckych pracovníkov.

Zdravotné poisťovne sa zaviazali v memorande, že akékoľvek finančné prostriedky získané zvýšením platby za poistencov štátu použijú výlučne na úhradu nákladov poskytnutej zdravotnej starostlivosti vykázanej poskytovateľmi ústavnej zdravotnej starostlivosti. Finančné prostriedky budú prerozdelené najmä tým poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí zamestnávajú v pracovnom pomere zdravotníckych pracovníkov so zvýšenými mzdovými nákladmi,“ uvádza sa v memorande, ktoré šéf rezortu podpísal koncom marca tohto roka s predstaviteľmi troch zdravotných poisťovní.

Asociácia nemocníc Slovenska v reakcii na informácie zverejnené ministrom oznámila, že nemocnice ustúpia od avizovaných reštriktívnych opatrení a nebudú ďalej zvažovať hromadné prepúšťanie zamestnancov, delené a krátené úväzky a redukciu oddelení.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X