Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ANS nevidí dôvod na výpovede zdravotníkov

Nemocnica
foto: SITA / Werner Kusko

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko nerozumie, aký by bol dôvod k výpovediam zdravotníckych pracovníkov. Podľa neho kritizovaný návrh zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov zvýši platy.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nevidí dôvod na možné výpovede zdravotníckych pracovníkov. Ako vyhlásil vo štvrtok po volebnom zhromaždení prezident ANS Marián Petko, pokiaľ bude návrh zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov schválený v takej podobe, ako je navrhnutý, v nemocniciach, ktoré združuje asociácia, vzrastú platy vo všetkých skupinách zdravotníckych pracovníkov.

„Vôbec nerozumieme, aký by bol dôvod k výpovediam. Máme pocit, že to je skôr politikum ako reálna záležitosť,“ povedal Petko. Zároveň poznamenal, že sa nevyjadruje za štátne nemocnice. „Nevieme, aká je situácia tam, ale vieme, že tam sú platy zdravotníckych pracovníkov, okrem lekárov, ešte vyššie,“ konštatoval.

Zdravotnícki pracovníci hrozia výpoveďami pre navrhovaný vládny zákon o úprave mzdy zdravotníckych pracovníkov, ktorý mieri do parlamentu. Na protest spísali Deklaráciu o pripravenosti k ukončeniu pracovného pomeru, ktorú v stredu predstavili zástupcovia Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA), Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA), Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov a Slovenskej komory fyzioterapeutov.

Najzásadnejšou požiadavkou zdravotníkov bolo zvýšenie koeficientu za každé tri roky praxe o 0,03-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve pre sestry a pôrodné asistentky vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb a zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Ministerstvo zdravotníctva SR argumentovalo, že požiadavkou sestier od začiatku rokovaní bolo, aby mali platové podmienky legislatívne upravené rovnako ako lekári. Tejto požiadavke v plnej miere vyhovelo.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 1. októbra 2015 14:56Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X