Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Doktor, lekár
Foto: Thinkstock
2. novembra 2018 8:29 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Ambulantná starostlivosť je fragmentovaná, bude sa virtuálne integrovať

Fragmentácia spôsobuje nedostatok koordinácie a má negatívny vplyv na kvalitu zdravotnej starostlivosti

Ambulantná zdravotná starostlivosť je na Slovensku v súčasnosti fragmentovaná. Situáciu má zlepšiť virtuálna integrácia cez e-health.

Vyplýva to z Návrhu Národného investičného plánu SR na roky 2018 až 2030.

Fragmentácia v ambulantnom sektore podľa návrhu spôsobuje nedostatok koordinácie a má negatívny vplyv na kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Riešením sú integrované centrá zdravotnej starostlivosti

Virtuálna integrácia zlepší kvalitu a efektivitu aj prostredníctvom vybudovania siete integrovaných centier zdravotnej starostlivosti (ICZS).

Dostatok personálnych kapacít do novovzniknutých centier má zabezpečiť prijímanie všeobecných lekárov a špecialistov prostredníctvom rezidentského programu (cielene finančne podporované špecializačné štúdium).

Vďaka nemu budú lekári v tých regiónoch, kde pretrváva ich nedostatok a často majú vysoký vekový priemer. Zavedenie ICZS má stáť zhruba 150 mil. eur.

Cieľ zavedenia centier patrí do sledovanej oblasti ambulantnej starostlivosti. Okrem nej návrh národného investičného plánu ráta so zlepšením v sektore verejného zdravotníctva, ale aj ústavnej zdravotnej starostlivosti. Investície a zmeny vo všetkých týchto oblastiach budú stáť zhruba 1,8 mld. eur.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X