AKTUALITY.SK: Ukrajinskí lekári nezvládajú slovenské skúšky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ukrajina.jpg
Foto: FreeImages.com

Slovenské nemocnice tak prichádzajú o prípadné posily.

Ukrajinskí lekári, ktorí majú záujem pracovať na Slovensku, musia absolvovať takzvané doplňujúce skúšky, aby sa preverili ich znalosti. Drvivá väčšina ich však nezvládne, píše portál Aktuality.sk.

Na decembrových skúškach na Slovenskej zdravotníckej univerzite v roku 2016 neobstál nikto. Z Košíc odpísali, že skúškami prešli štyria z 19 Ukrajincov. Na bratislavskej lekárskej fakulte uspeli štyria zo 16 skúšaných. No a posledne na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte úspeli dvaja z 23 uchádzačov.

Keďže takýmto sitom prejde len zlomok z nich, do slovenských nemocníc nastupuje citeľne menej ukrajinských zdravotníkov.

Predchádzajúce podmienky boli vraj príliš benevolentné

Záujemcovia, ktorí sa zamestnali ešte pred rokom 2016, doplňujúcu skúšku robiť nemuseli. Potom sa ministerstvo školstva rozhodlo prísnejšie preverovať znalosti uchádzačov. Uznávanie odborných kvalifikácií z tretích štátov bolo totiž podľa rezortu príliš benevolentné, chýbalo preverenie skutočných znalostí aj štátneho jazyka.

„Pri skúškach spôsobilosti skúšajúci na Vysokých školách avizovali veľké nedostatky v znalostiach skúšaných. Vyjadrili sa, že sylaby študijných programov neboli dostatočne naformulované, aby mohli preveriť odborné znalosti a zručnosti aplikantov. Z uvedeného dôvodu sa pristúpilo k plošnému prevereniu vzdelania a odbornej kvalifikácie žiadateľov o uznanie odborných kvalifikácii na účely výkonu zdravotníckeho povolania,“ uviedlo ministerstvo školstva.

Ministerstvo pripúšťa, že za neúspechom Ukrajincov môže byť problém so slovenským jazykom.

Ani slovenský lekár by skúšky nespravil

„Z tých niekoľkých otázok, ktoré som videl, usudzujem, že keby som teraz išiel na doplňujúce skúšky ja, tak by som ich nespravil. Sú tam otázky z druhého až štvrtého ročníka univerzitného štúdia. To sú vedomosti, z ktorých väčšinu človek pustí z hlavy po danej skúške, najneskôr po štátniciach. Nehovorím, že nemáme preverovať adeptov, ale otázka je akým spôsobom,“ konštatuje slovenský chirurg Martin Pecka.

Osobne pozná a pracuje s niekoľkými ukrajinskými lekármi, ktorí na Slovensko prišli ešte pred rokom 2016.

Podotýka, že už dnes na nich stoja niektoré oddelenia menších nemocníc. Viacerí slovenskí lekári totiž odchádzajú do väčších nemocníc, alebo volia prácu v zahraničí.

„Pokiaľ situácia bude pretrvávať a ukrajinskí lekári nebudú môcť nastúpiť do práce, tak periférne nemocnice budú mať obrovský problém,“ konštatuje Pecka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia