Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Brífing SK SaPA
Prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová SITA / Marko Erd
15. decembra 2015 14:06 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA, vZdravotnictve.sk

Ak poslanci prelomia veto, výpovede sestier budú pokračovať

Robert Fico sestrám odkazuje: Veto prelomíme

Ak bude novela zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov schválená v nezmenenej podobe, výpovede sestier budú pokračovať. Vyhlásila to na brífingu prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová.

„Sestier na Slovensku niet, nemáme ich kým nahradiť a ak takýto zákon prejde, tak sestier ani viacej nebude. Je tu otázka, či záleží rezortu zdravotníctva a celej vláde na tom, aby občania dostali kvalitnú a adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ poznamenala Lazorová.

Prezident SR Andrej Kiska vrátil v pondelok spomínanú novelu do parlamentu na opätovné prerokovanie. “S potešením sme prijali správu, že pán prezident vrátil zákon o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov na prerokovanie do parlamentu. Vnímame to ako ústretový krok voči zdravotníckym pracovníkom,“ povedala Lazorová.

Šéfka sestier si nemyslí, že diskusiu k novele by mala iniciovať komora. “Pán minister má problém, ktorý by mal riešiť. Problémom je, že sestry chcú odísť z nemocníc a občania nebudú mať zabezpečenú zdravotnú starostlivosť,“ reagovala.

Po schválení novely upravujúcej platy zdravotníckych pracovníkov v novembri, začali sestry na protest podávať výpovede. Ministerstvo zdravotníctva SR však argumentuje späťvzatiami výpovedí.

Ako poznamenala Lazorová, komora nemá informácie o tom, koľko sestier výpoveď stiahlo. “Máme ale informácie, za akých okolností stiahli výpovede, akým spôsobom s nimi komunikuje manažment nemocníc. To znamená, že pracujú v atmosfére nátlaku, strachu, vyhrážok, čiže nie každá sestra toto ustojí,“ dodala prezidentka komory. Ako spresnila, podaných bolo celkovo 1 386 výpovedí.

Fico: Návrhy prezidenta odmietneme, veto prelomíme

Predseda vlády Robert Fico však ešte pred hlasovaním avizuje výsledok: „Návrhy prezidenta budú v NR SR odmietnuté a zákon schválený v pôvodnom znení,“ uviedol vo svojom stanovisku, ktoré však nepodpísal ako premiér, ale ako predseda strany Smer-SD.

Fico tento krok odôvodňuje tým, že cieľom zákona je zvýšiť platy sestier a zdravotníckych pracovníkov. „Na tento účel vláda vyčlenila a garantuje 55 miliónov eur, čiže je finančne krytý. Potvrdzujú to aj nové platové dekréty, ktoré v týchto dňoch dostávajú sestry a zdravotní pracovníci,“ tvrdí predseda Smeru-SD.

„Hoci rešpektujeme právo prezidenta vracať zákony do NR SR, musíme skonštatovať, že schválenie jeho návrhov by znemožnilo zvýšenie platov,“ uzavrel Fico.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X