Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kn_onkologia.jpg
Foto: AGEL SK
22. mája 2018 18:48 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

AGEL vybuduje v Komárne Komplexné onkologické centrum

V Nemocnici Komárno bude centrum slúžiť pre päťstotisíc obyvateľov zo spádovej oblasti južného a stredného Slovenska. Terajšia prvá etapa výstavby zahŕňajúca obstarávanie moderného lineárneho urýchľovača s CT simulátorom bude stáť štyri milióny eur.

Skupina AGEL vybuduje v komárňanskej nemocnici Komplexné onkologické centrum z vlastných zdrojov. Ako v utorok informovala, slúžiť bude pre päťstotisíc obyvateľov zo spádovej oblasti južného a stredného Slovenska.

„V súčasnosti prebieha prvá etapa výstavby, ktorá si vyžiada investície v hodnote štyri milióny eur. Tá zahŕňa obstarávanie moderného lineárneho urýchľovača s CT simulátorom,“ uviedol generálny riaditeľ Agelu Milan Leckéši.

Zmodernizovanú rádioonkológiu otvoria v decembri

Komplexné onkologické centrum zvýši dostupnosť zdravotnej starostlivosti nielen pre obyvateľov Nitrianskeho kraja, ale aj okolitých krajov. Otvorenie modernizovaného pracoviska – oddelenia radiačnej onkológie, ktoré je prvou časťou projektu, je naplánované na december tohto roka.

„Novým prístrojom preskočíme niekoľko vývojových generácií lineárnych urýchľovačov. Hlavný prínos pre pacientov bude v spresnení liečby a šetrení okolitých zdravých tkanív,“ povedal primár oddelenia radiačnej onkológie v Nemocnici Komárno Pavel Demeter.

Zámer vybudovať Komplexné onkologické centrum v Nemocnici Komárno vychádza z lokálnych a medzinárodných štatistík výskytu, úmrtnosti a prevalencie onkologických ochorení v spádovej oblasti.

„V súčasnosti ošetríme takmer sedemsto pacientov ročne. Od tejto hranice sa chceme odraziť, v budúcnosti plánujme ošetriť viac ako tisícdvesto pacientov,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Komárno Miroslav Jaška.

Juhozápad Slovenska sužuje rakovina najviac

Podľa štatistík OECD patrí Slovenská republika popri Maďarsku k nelichotivým štátom v úmrtnosti na onkologické ochorenia. Z regionálneho pohľadu je najviac postihnutá juhozápadná oblasť Slovenska, ide o okresy Komárno, Dunajská Streda, Galanta, Nové Zámky, Levice, Veľký Krtíš a Šaľa.

Z pohľadu onkologických pracovísk v rámci regionality a výskytu onkologických ochorení Agel predpokladá rozšírenie spádovej oblasti. Mala by zahŕňať okresy Komárno, Nové Zámky, Levice, Dunajská Streda, Šaľa, Galanta, Veľký Krtíš a Krupina. Táto spádová oblasť predstavuje takmer päťstotisíc obyvateľov.

„Komplexné onkologické centrum v Nemocnici Komárno dosiahne úroveň špičkových onkologických pracovísk. Pripravuje sa rozšírenie diagnostickej sekcie, to znamená zvýšenie počtu CT vyšetrení a vyšetrení s pomocou magnetickej rezonancie, výstavba PET/CT pracoviska a patológie,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti AGEL SK, a. s., Alžbeta Sivá.

„Predpokladáme, že poskytneme starostlivosť pre tritisíc pacientov s nádorovými ochoreniami za rok pri predpokladanom ročnom raste dve percentá. Vzhľadom na výskyt onkologických ochorení a odhad potreby hospitalizácií budeme prevádzkovať lôžka pre pacientov v odbore klinickej onkológie v nanovo vybudovaných priestoroch,“ dodala.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X