AFP: Vláda by mala obrátiť pozornosť na obchodné praktiky v zdravotníctve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eura
Foto: FreeImages.com

Vysoké zisky dodávateľských firiem v zdravotníctve podľa Aliancie Fair-play odčerpávajú obrovské prostriedky, ktoré poistenci zdravotných poisťovní platia na to, aby dostali čo najlepšiu starostlivosť.

Vláda SR by mala podľa neziskovej organizácie Aliancia Fair-play (AFP) obrátiť pozornosť na obchodné praktiky v zdravotníctve. „Niektoré zdravotnícke firmy vytvárajú obrovské zisky, hoci ministerstvo zdravotníctva hovorí o nedostatku zdrojov pre zlepšenie starostlivosti o pacientov, či na zvýšenie platov sestier. Je na zváženie, keď firma zamestnávajúca osem ľudí dosahuje zisk, ktorý by pokryl ročný plat pre sto lekárov a dvesto sestier,“ konštatoval Peter Kunder z AFP.

Vysoké zisky dodávateľských firiem v zdravotníctve podľa neziskovky odčerpávajú obrovské prostriedky, ktoré poistenci zdravotných poisťovní platia na to, aby dostali čo najlepšiu starostlivosť. AFP vníma tvorbu zisku ako legitímny cieľ podnikania aj v oblasti zdravotníctva. „Upozorňujeme však, že miera ziskovosti niektorých zdravotníckych firiem dosahuje úroveň ziskov niekdajších nebankoviek,“ dodal Kunder.

Ako informoval v blogu na stránke Denníka N, slovenské kardiocentrá zásobuje potrebným zdravotníckym materiálom a liekmi asi 60 firiem. Z nich medzi dlhodobo vysoko ziskové patrí spoločnosť InterMedical, s.r.o., firma s deviatimi zamestnancami. Spoločnosť pôsobí na zdravotníckom trhu od roku 2002, pričom v roku 2010 sa jej podarilo predať tovar za 7,7 milióna eur a prevádzkový zisk dosiahol takmer 253 tisíc eur. (Hospodársky výsledok pred započítaním fiannčných výnosov a nákladov).

Ako priblížil v blogu Kunder, po páde vlády Ivety Radičovej v roku 2011 nastali zásadné zmeny v zložení vlastníkov firmy. „Majiteľ Juraj Porubský predal značne zložitým spôsobom svoj 95-percentný podiel v InterMedical cyperskej spoločnosti Laurindol Limited, ktorá vznikla v polovici decembra 2011. Naďalej zostal konateľom firmy a 5-percentný podiel si udržala Jana Porubská. A stal sa podnikateľský zázrak,“ poznamenal zástupca AFP.

Hoci konateľ firmy ostal ten istý, zmena majiteľa priniesla podľa Kundera viac ako zásadný obrat. „V roku 2012 firma predala tovar za 8,1 milióna. Oproti roku 2010 iba malý nárast. Prevádzkový zisk však vzrástol o 3,3 milióna eur. Teda na vyše desaťnásobok,“ upozornil.

Obrovský nárast zisku podľa Kundera spôsobilo hlavne zníženie výdavkov na nákup služieb. Kým pred zmenou majiteľa v roku 2011 InterMedical nakúpil služby za viac ako 3,3 milióna eur, hneď po zmene vlastníka dokázal na službách ušetriť viac ako dva milióny eur.

Pri predaji podielu si InterMedical nechal vypracovať odhad svojej hodnoty. „Do roku 2010 bol významný podiel nákladov na služby tvorený konzultačnými službami v oblasti manažmentu a predaja, ktoré umožňovali získať na veľmi špecifickom trhu špeciálneho zdravotníckeho materiálu konkurenčnú výhodu a zvýšiť trhový podiel,“ zacitoval Kunder z posudku znalca Adama Heška.

Problémom podľa AFP je fakt, že kým v roku 2010 si InterMedical na nákupné ceny pridal v priemere 73 %, v roku 2013 to už bolo v priemere o 157 % navyše. „InterMedical vo výročnej správe však uvádza, že jej najväčším odberateľom je firma Pharma Group. Keďže ide o distribučnú firmu, zrejme tovar od InterMedicalu odoberá za nižšie ceny ako nemocnice – a sťahuje tak priemer nadol. Dá sa teda predpokladať, že pri predaji priamo nemocniciam si InterMedical prihadzuje viac ako spomínaných 157 percent,“ predpokladá Kunder.

Aliancia Fair-play pokladá zdravotníctvo za málo transparentné. „Slabú transparentnosť ešte viac znižuje značné percento schránkových firiem, ktoré sú v pozadí viacerých dôležitých dodávateľov – to napriek štátom ohlásenému boju proti schránkovým firmám. Slovenské zdravotníctvo je podvyživené, no bruchá na ňom si mastia cyperskí podnikatelia,“ uzavrel Kunder.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Aliancia Fair-play