Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rtg
Foto: Freerangestock.com / Jack Moreh
24. marca 2016 9:00 Ostatné od vZdravotnictve.skvzdravotnictve.sk, SITA

24. marec: Svetový deň tuberkulózy

V roku 2014 ochorelo na tuberkulózu 9,6 milióna ľudí a 1,5 milióna ľudí na ňu zomrelo. Ako uvádza kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku, na tuberkulózu zomiera vo svete najviac ľudí zo všetkých infekčných ochorení. „Viac než 95 % všetkých úmrtí na TB je v málo- a stredne rozvinutých krajinách,“ uviedla WHO.

Problémy spôsobuje takzvaná multirezistentná forma tuberkulózy, ktorá vzdoruje väčšine liekov. V roku 2014 sa podľa dostupných údajov vyvinula multirezistentná forma TB u 480 tisíc ľudí.

Napriek nástupu multirezistentnej tuberkulózy je choroba na ústupe. Incidencia TB klesala od roku 2000 v priemere o 1,5 % každý rok a je o 18 % nižšia než v roku 2000. Úmrtnosť klesla o 47 % medzi rokmi 1990 – 2015.

Odhaduje sa, že vďaka celosvetovému úsiliu sa zachránilo v rokoch 2000-2015 až 43 miliónov životov, uzatvára WHO.

Menej chorých aj na Slovensku

Do Národného registra TBC bolo v minulom roku nahlásených 317 prípadov tuberkulózy, v porovnaní s rokom 2014 je to o takmer dvadsiatku menej. Najviac sa tuberkulóza vyskytovala v Prešovskom a Košickom kraji, za nimi nasledovali Bratislavský a Banskobystrický kraj, naopak, najnižší výskyt bol zaznamenaný v Nitrianskom kraji.

Na Slovensku vlani na tuberkulózu zomrelo päť pacientov. Napriek tomu sa Slovensko radí v súvislosti s liečbou tejto choroby medzi úspešné krajiny.

„Analýza výsledkov liečby za rok 2014 nám dokumentuje, že liečba, ktorú dostávajú naši pacienti, je plne indikovaná a správna. 93-percentnú úspešnosť liečby máme u otvorených foriem pľúcnej tuberkulózy, to sú tí pacienti, ktorí sú masívne infekční pre svoje okolie, a celkovo máme 86-percentnú úspešnosť,“ priblížil situáciu na Slovensku primár Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič.

Rómovia sú vystavení väčšiemu riziku

Z celkového počtu prípadov tvoria Rómovia viac ako 37 percent prípadov. Napríklad v Prešovskom i Košickom kraji predstavujú viac ako polovicu pacientov. Zlepšiť situáciu v rómskych osadách sa snažia aj asistenti v oblasti zdravia školení v rámci Národného projektu Zdravé komunity.

Ako vysvetlila Lenka Bužová, koordinátorka asistentov osvety zdravia tohto projektu, v rámci neho sa zaoberajú zdravotnou situáciou segregovaných komunít na Slovensku, teda predovšetkým rómskych komunít.

„Asistenti pochádzajú priamo z rómskych osád, sú ich obyvateľmi, vedia sa teda s miestnymi dohovoriť v rómskom jazyku, sú klientom stále k dispozícii,“ povedala.

Cieľom je poskytnúť im komplexný terénny zdravotný a sociálny servis. Asistenti podľa Bužovej robia v osadách osvetu, uľahčujú komunikáciu s lekármi i zdravotníckymi zariadeniami a prispievajú tiež k zlepšeniu hygienických návykov v osadách.

„Asistent trávi osem hodín v teréne, pomáha miestnym, vysvetľuje im, prečo je potrebné absolvovať niektoré očkovania, užívať lieky a podobne,“ dodala. Solovič zároveň pripomenul, že tuberkulóza je klasická sociálna choroba, ktorá sa netýka len Rómov, asociálov či bezdomovcov.

Najviac sú ohrozené deti v osadách

Dvoch spomínaných krajov, v ktorých zaznamenali najviac prípadov tuberkulózy, sa týka aj najväčší počet prípadov detskej tuberkulózy.

„Ide o to, že v týchto lokalitách sú segregované spoločenstvá a tie predstavujú z hľadiska tuberkulózy u detského pacienta najväčší problém. U detí je výrazná väčšina chorých z rómskych komunít, ide až o 90 až 95 percent detí. Hygienické podmienky, sociálny status, možnosti liečby v spádovej oblasti sú dosť obmedzené a spolupráca rodičov týchto detí s lekármi je niekedy veľmi zložitá,“ vysvetlil príčiny ochorenia Peter Ferenc, primár Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb (ÚDTaRCH) v Dolnom Smokovci.

Podľa jeho slov by bolo potrebné prehodnotiť aj situáciu v súvislosti s očkovaním, a to predovšetkým čo sa týka detí z rizikových skupín a rizikových pacientov. „Pred zrušením očkovania v roku 2011 a 2012 bolo potvrdených od 17 do 27 detských pacientov. V minulom roku bolo v našom ústave 61 pacientov s potvrdenou tuberkulózou a hlavne s nárastom vo vekovej kategórii nula až štyri roky,“ doplnil.

V NÚTPCHaHCH vo Vyšných Hágoch sa v súčasnosti lieči 26 pacientov s otvorenou formou pľúcnej tuberkulózy, ktorí sú infekční pre svoje okolie. Z nich šiesti pacienti sú už recidivisti. Tento problém sa podľa Soloviča mnohokrát týka bezdomovcov.

Tuberkulóza

  • ochorenie spôsobené baktériou Mycobacterium tuberculosis
  • najčastejšie postihuje pľúca
  • šíri sa vzduchom – kašľom, kýchaním
  • zhruba tretina svetovej populácie je infikovaná, z nich u asi 10 % sa ochorenie rozvinie
  • ohrozené sú najmä osoby s oslabenou imunitou (HIV, podvýživa, diabetes) a fajčiari
  • príznaky: vykašliavanie hlienu a krvi, slabosť, chudnutie, nočné potenie, horúčka
  • lieči sa antibiotikami
  • multirezistentná tuberkulóza odoláva štandardným liekom; jej liečba je náročnejšia, dlhšia a lieky môžu mať závažné vedľajšie účinky

 

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X