Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_3c.jpg
Foto: Pixabay.com
20. mája 2016 13:00 Farmácia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

20.máj: Medzinárodný deň klinických experimentov

V súčasnosti na Slovensku podľa európskeho registra klinických skúšaní (EU Clinical Trials Register) prebieha 556 klinických skúšaní. Vďaka nim sa slovenskí pacienti dostanú k najmodernejším liekom, ktoré môžu byť v niektorých diagnózach jedinou dostupnou pomocou.

Lekári sú tak v kontakte s aktuálnymi trendami vo výskume a zvyšujú si svoju kvalifikáciu. Význam a zmysel klinických skúšaní sa celosvetovo pripomína každoročne 20. mája. V roku 1747 uskutočnil škótsky vedec James Lind práve v tento deň skúšanie liečby skorbutu, ktoré dalo základ pre moderné klinické skúšania.

Cieľom klinického skúšania je zistiť, či je určitý liek alebo liečebný postup bezpečný, a ako na človeka pôsobí. Ako priblížila výkonná riaditeľka kancelárie Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Katarína Slezáková, klinické skúšanie sa môže začať len v prípade, že skúmaná zlúčenina prešla dôsledným predklinickým testovaním.

„Iba ak testy prinesú priaznivé výsledky a je zaručená bezpečnosť, môže ísť liek na ľudské skúšanie. Na Slovensku sa môže klinické skúšanie začať až po schválení plánu Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a nezávislou etickou komisiou,“ vysvetlila Slezáková.

Do klinického skúšania sa dostane len malá časť látok

Podľa asociácie sú investície do výskumu a vývoja základným poslaním inovatívneho farmaceutického priemyslu. Inovatívny biofarmaceutický sektor má druhý najväčší podiel na európskych firemných investíciách do výskumu – v roku 2014 to bola takmer pätina z investícií, ktoré do výskumu investovali európske firmy.

AIFP upozorňuje, že z každých 25 000 látok, ktoré začínajú v laboratóriu, sa iba 25 dostane do klinického skúšania. Na trh potom prejde len päť z nich. Od prvej podoby novej aktívnej látky po predaj nového lieku v lekárni obvykle uplynie 12 až 13 rokov. Celý tento proces v súčasnosti stojí podľa asociácie viac ako miliardu eur a prostriedky investované do vývoja sa vrátia iba z jedného z liekov, ktoré sa vo finále dostanú na trh.

„Z klinických skúšaní ťažia pacienti, ale aj samotná spoločnosť. Prinášajú investície do výskumu, zvyšujú tiež odbornú kvalifikáciu a prestíž vďaka zapojeniu výskumných pracovísk a lekárov. Z dlhodobého hľadiska pomáhajú nové inovatívne lieky znižovať náklady na liečbu a vyšetrenie pacienta, čím šetria verejné zdroje,“ zhodnotila Slezáková.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X