Zdravotnícki pracovníci majú štatút chránenej osoby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Operacia.jpg

Ochrana zdravotníckych pracovníkov pri výkone povolania sa zvýšila. Účinnosť totiž nadobudol od začiatku tohto roka vládny návrh zákona o uznávaní a výkone majetkového rozhodnutia vydaného v trestnom konaní v EÚ. Podľa právnej úpravy získali zdravotnícki pracovníci štatút chránenej osoby.

Parlament legislatívnu úpravu schválil koncom októbra minulého roka. Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) vtedy v reakcii uviedla, že víta schválenie tohto zákona, na návrhu ktorého pracovala spolu s ďalšími komorami v zdravotníctve uplynulé dva roky.

Podľa komory je téma v súčasnosti aktuálna, nakoľko len počas ostatných niekoľko rokov bolo zdokumentovaných 32 prípadov napadnutí zdravotníckych pracovníkov v posádkach záchrannej zdravotnej služby, pričom išlo o fyzické napadnutia pacientmi a ďalšími zúčastnenými osobami.

Napádali záchranárov a najmä sestry

„Časť z týchto napadnutí si vyžiadala lekárske ošetrenie napadnutých zdravotníckych pracovníkov. Ďalším častým sprievodným javom bolo v uvedených prípadoch nebezpečné vyhrážanie pacientov a ďalších zúčastnených osôb, pričom boli zdokumentované vyhrážania sa s použitím strelnej zbrane a ďalších „chladných“ zbraní,“ konštatovala SKZZ.

Napádané boli rovnako zdravotné sestry v nemocniciach či ambulanciách, ako aj ďalší zdravotnícki pracovníci. Podľa štatistík z roku 2015 sa až 97 % sestier stretlo s nejakou formou násilia, najčastejšie verbálnou, ale vo veľkej miere to bolo aj fyzické násilie.

Záchranári veria, že táto legislatívna úprava, ktorá umožňuje v prípade útoku na zdravotníckeho pracovníka uložiť vyšší trest, odradí útočníkov a v prípade útoku zabezpečí spravodlivý trest pre páchateľov.

„Zdravotnícky pracovník pri výkone svojho povolania prichádza pacientovi pomáhať, a nie chrániť svoju bezpečnosť a zdravie,“ uzavrela komora.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať