Zopakuje sa pandémia prasacej chrípky, ktorá zabila desiatky Slovákov? V Británii objavili u človeka jej nový typ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Choroby, ktoré odhalí metabolické vyšetrenie krvi
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo Veľkej Británii potvrdili u človeka prvý prípad chrípkového kmeňa A(H1N2)v, ktorý je podobný tomu šíriacemu sa medzi ošípanými. Prípad bol zistený v rámci rutinného národného monitorovania chrípky a zdroj nákazy je zatiaľ neznámy. Informovala TV Joj na svojej stránke Noviny.sk.

Vírus A(H1N1) v roku 2009 spôsobil pandémiu po celom svete a na Slovensku si vyžiadal život 57 ľudí, medzi nimi aj osem tehotných žien z nakazených 13.

Úrady situáciu monitorujú

„Je to prvýkrát, čo sme tento vírus zistili u ľudí v Spojenom kráľovstve, hoci je veľmi podobný vírusom, ktoré boli zistené u ošípaných,“ povedala riaditeľka Britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) Meera Chand.

Úrady situáciu monitorujú v ordináciách aj nemocniciach v North Yorkshire v regióne severného Anglicka, kde sa prvýkrát vyskytla. Majú zaevidované aj úzke kontakty od dotyčného, ktorý už toto chrípkové ochorenie prekonal a zotavil sa.

UKHSA uviedla, že najnovšia infekcia v Británii sa líšila od približne 50 iných prípadov ochorenia zaznamenaných u ľudí na tento kmeň chrípky v rôznych krajinách sveta.

Pandémia vypukla v Mexiku

Chrípková pandémia v roku 2009 bola pandémia nového variantu chrípkového vírusu typu A podtypu H1N1 (písaný aj ako A/H1N1), ktorý sa rozšírili medzi ľudí. Vypukla v apríli Mexiku a postupne sa dostala do USA a ďalších krajín.

Pandémia chrípky bola vyhlásená 11. júna 2009 a bola ukončená 10. augusta 2010. Na Slovensku na toto ochorenie zomrelo 57 ľudí. Bola vyvinutá aj vakcína, ktorá sa však na Slovensko doviezla až vo februári 2010. Zaočkovalo sa približne 5 000 ľudí a takmer milión dávok expirovalo.

Názov „prasacia chrípka“, ako je známa medzi ľuďmi, je podľa Svetovej zdravotníckej organizácii nevhodný. Vírus bol totiž kombináciou génových segmentov vírusov chrípky ošípaných (severomerického variantu a euroázijského variantu), vtáčej chrípky a ľudskej chrípky.

Viac o prasacej chrípke si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia