Slovensko zlyháva v prevencii ochorení, sulíkovci prichádzajú s niekoľkými riešeniami (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tlačová beseda SaS o prevencii
Tlačová beseda SaS o prevencii. Reprofoto: Sloboda a Solidarita, www.facebook.com

Slovensko patrí v prevencii ochorení medzi najhoršie krajiny v Európskej únii. Existuje pritom mnoho ochorení, ktorým sa dá bez problémov predchádzať. Strana Sloboda a solidarita (SaS) však tvrdí, že na Slovensku neexistuje žiadny plán, ktorý by riešil túto problematiku.

Prevencia

Rada pre záchranu zdravotníctva (RZZ) strany SaS definovala päť primárnych cieľov v oblasti liekovej politiky, ktorým sa treba venovať. Prevencia je jedným z nich, pričom v tejto oblasti rada prináša viacero konkrétnych riešení. Na tlačovej besede o tom informovali predstavitelia SaS.

„Jedným z našich základných cieľov je prevencia – ochoreniam predchádzať a včas ich odhaliť. Ak ochoreniu predídeme alebo ho včas diagnostikujeme, máme najväčší predpoklad na zdravie a v prípade potreby na úspešnú a efektívnu liečbu. To, že na Slovensku neexistuje žiadny plán, žiadna stratégia, je neprijateľné,“ uviedol kandidát SaS na ministra zdravotníctva a člen Rady pre záchranu zdravotníctva Tomáš Szalay.

Prevenciou podľa neho dokážeme zachrániť najviac ľudských životov. SaS má v pláne vytvoriť Národný program boja proti ochoreniam, ktorým sa dá predchádzať.

„Pôjde o komplexný plán, ktorým sa zavedie vakcinačný a screeningový systém. Ochoreniam totiž najúčinnejšie predídeme očkovaním a ich včasné odhalenie najefektívnejšie dosiahneme screeningom, a teda systematickým a pravidelným monitorovaním ich výskytu predtým, ako sa objavia prvé príznaky,“ vysvetlil Szalay.

Očkovanie proti HPV

Príkladom ochorenia, ktoré je vo svete na ústupe a na Slovensku naň ochorejú dve ženy denne, je rakovina krčka maternice. Ročne naň zomrie 200 žien. V čase odhalenia ochorenia je podľa členky RZZ Tatiany Spevákovej neskoro u každej tretej z nich.

„Paradoxom je, že táto diagnóza by pritom vôbec nemusela existovať, pretože jej pôvodcom je vírus HPV, proti ktorému existuje očkovanie. Je nepochopiteľné, že aj napriek tomu je rakovina krčka maternice u žien druhým najčastejším onkologickým ochorením,“ uviedla.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Miera zaočkovanosti je na Slovensku najnižšia spomedzi štátov Európskej únie, 30 percent u dievčat a 12 percent u chlapcov.

„Hoci záujem o očkovanie stúpa, nedosahujeme cieľ stanovený Svetovou zdravotníckou organizáciou, ktorý je 90 percent,“ poznamenala Speváková.

Pravidelný screening

SaS chce preto rozšíriť vekovú hranicu plne hradenej vakcíny, ktorá je dnes dostupná len pre deti v 13. roku života. Tú chce ministerstvo zdravotníctva rozšíriť pre deti v 14. a 15. roku života, čo strana víta. SaS chce zaviesť programy „dobehni očkovanie“, ktoré budú určené pre tie deti, ktoré očkovanie nestihli, no majú oň záujem. Zavedením očkovania na školách má strana víziu znížiť vekovú hranicu na rozhodnutie dať sa očkovať na 15 rokov.

„Podporíme tiež všeobecných lekárov a pediatrov v tom, aby deti očkovali, samosprávy v tom, aby organizovali očkovacie dni a zároveň pripravíme celonárodnú kampaň na podporu prevencie, búranie stereotypov a šírenie osvety. Pre záchranu žien, ktoré HPV vírusu neunikli, zavedieme pravidelný screening HPV, a to pre každú ženu vo veku 25 až 64 rokov v pravidelných päťročných intervaloch,“ uzavrela členka Rady pre záchranu zdravotníctva Patrícia Dutková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Szalay
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSaS