SKSaPA: Podmienky pre výkon povolania sestier sú náročné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sestra.jpg
Foto: Pixabay.com

Zlé pracovné podmienky, nadčasová práca, veľa služieb, či veľký počet pacientov na jednu sestru v službe. Aj to sú faktory, ktoré majú vplyv na prácu sestier na Slovensku.

Podmienky pre výkon povolania sestier na Slovensku sú náročné. Upozornil na to člen Rady a Prezídia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Milan Laurinc.

Sestry vyčerpáva veľa služieb, nadčasová práca, pričom svoje zohrávajú aj zlé pracovné podmienky v podobe nevyhovujúcich priestorov a materiálno-technického vybavenia zdravotníckych zariadení.

„K tomu je ešte potrebné pridať veľký počet pacientov na jednu sestru v službe, málo pomocného personálu a častokrát aj slovné útoky agresívnych pacientov a ich príbuzných, vrátane fyzického útoku. Pod necitlivým prístupom niektorých zdravotníkov je potrebné hľadať dlhodobý stres z pracovného preťaženia, a nedostatočné spoločenské uznanie,“ uviedol Laurinc.

Komora odmieta neetické správanie voči pacientom

Prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová zároveň jednoznačne odmieta akékoľvek neetické správanie sa sestier a zdravotníkov voči pacientom.

Zdôrazňuje však, že nedávno medializovaný prípad martinskej nemocnice je bohužiaľ iba výsledkom neriešenia situácie, v ktorej sa zdravotníctvo, sesterské povolanie a povolanie pôrodnej asistentky nachádza.

Kontrolný výbor SK SaPA za posledných šesť rokov (neboli ani predtým) neeviduje žiadne podaniena zlé správanie sa zdravotných sestier na lôžkovom oddelení Kliniky hematológie a transfuziológie Univerzitnej nemocnice Martin voči pacientom.

„Ak sa niektorá sestra na Slovensku správala voči pacientom necitlivo, neľudsky, neúctivo, tak mi je to veľmi ľúto a za každé takéto správanie sa úprimne ospravedlňujem. Nemôžem však súhlasiť s tým, aby sa vytváral dojem, že na Slovensku máme viacej takýchto sestier s neľudským či dokonca surovým správaním,“ konštatovala Lazorová.

Povolanie si vyžaduje empatiu, pokoru a ľudskosť

Šéfka komory dodáva, že povolanie sestry si vyžaduje veľkú dávku empatie, pokory, ľudskosti, obetavosti a každý, kto si toto povolanie vyberie, by mal mať tieto atribúty ľudskej povahy dané.

Každá sestra podľa nej musí rátať s tým, že prichádza do styku s chorým človekom a jeho príbuznými, ktorí od nej očakávajú pomoc.

Nesprávne postoje a postupy s fatálnymi následkami pre pacienta sú tou najhoršou vizitkou zdravotníckeho pracoviska, avšak sestry a pôrodné asistentky upozorňovali na tieto problémy počas výpovedí, kedy poukazovali na to, že situácia v nemocniciach je vážna,“ upozornila Lazorová.

Sestry sa podľa nej snažia robiť maximum, ale tiež majú svoje fyzické a psychické limity. „Pacienti očakávajú kvalitu, avšak v takto nastavenom systéme pri nízkych počtoch pracovníkov, pri vysokých počtoch vyhorených pracovníkov pracujúcich v strese sa očakávaná kvalita a spokojnosť pacienta zabezpečiť jednoducho nedá,“ uzavrela Lazorová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekUN Martin Univerzitná nemocnica Martin