Sestry: Drucker by mal zastaviť biznis v zdravotníctve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro
Foto: Pixabay.com

Minister zdravotníctva by sa mal podľa komory sestier zaoberať analýzou, ktorú prinieslo neziskové občianske združenie Aliancia Fair-play.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) žiada ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby zastavil výhodný biznis v zdravotníctve.

Sestry tak reagovali na analýzu neziskového občianskeho združenia Aliancia Fair-play (AFP). Podľa nej takmer 46 % zdravotníckych laboratórií s tržbami vyše 600 tisíc eur dosahuje rentabilitu tržieb viac ako 12 %.

Veľmi vysoký podiel nadštandardne výnosných firiem sa podľa AFP nachádza aj medzi väčšími firmami, ktoré poskytujú vyšetrenia na CT a magnetickú rezonanciu – u viacerých ide o rentabilitu vyše 45 %.

Podnikatelia zarábajú, v zdravotníctve chýbajú peniaze

„Komora sestier je vďačná Aliancii Fair-play, že priniesla verejnosti analýzu výhodného podnikania v zdravotníctve, čím sa potvrdilo šafárenie v zdravotníctve, na čo sestry dlhodobo upozorňujú,“ uviedli v piatok v stanovisku.

Sestry sú prekvapené z toho, že kompetentní dovolia vysoké zisky podnikateľom v takom rezorte, v ktorom dlhodobo nie je dosť finančných zdrojov na rekonštrukcie nemocníc, kúpu moderných prístrojov, či zvýšenie platov sestier a pôrodných asistentiek

Prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová pripomenula, že sestry ešte počas akcie hromadných výpovedí žiadali vládu, aby prijala také opatrenia, ktoré by zabránili úniku peňazí určených pre pacientov.

„Nielen zdravotné poisťovne, ale aj firmy pôsobiace v zdravotníctve, ktoré obchodujú so zdravotníckou technikou, materiálmi, liekmi, ale aj prevádzkovatelia zdravotníckych zariadení profitujú na nedostatočne regulovanom systéme. Biznis v zdravotníctve prekvitá aj napriek opatreniam, ktoré avizovalo ministerstvo zdravotníctva,“ konštatovala.

Vyšetrenia sú drahšie ako v Nemecku

Šéfka komory sa tiež pýta, ako môžu zdravotné poisťovne na Slovensku platiť za vyšetrenia magnetickou rezonanciou a CT dvakrát toľko ako napríklad v Nemecku.

Lazorová je zhrozená z toho, ako môžu firmy zarábať na zdravotníctve v čase, keď agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti podľa nej živoria, chýba dostatočná komunitná starostlivosť, takmer vôbec nefunguje prevencia ochorení v praxi, čo v konečnom dôsledku má veľký vplyv na kvalitu zdravia pacientov.

Slovenské zdravotníctvo: deravý sud

Minister zdravotníctva by sa mal podľa člena Rady a Prezídia SK SaPA Milana Laurinca zaoberať výsledkami analýzy AFP a urobiť poriadok v slovenskom zdravotníctve, pretože vysoké zisky podnikateľov by sa dali využiť pri skvalitnení zdravotnej starostlivosti.

„Pozitívne hodnotíme to, že minister sa snaží nájsť finančné zdroje v systéme schváleného rozpočtu, či už formou zlepšenia efektivity nemocníc, spotreby liekov, spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, respektíve fungovania záchraniek a zdravotných poisťovní, avšak aj tieto úspory sú len kvapkou v mori. Slovenské zdravotníctvo je ako deravý sud, z ktorého utekajú peniaze na všetky smery a nestačí ho donekonečna opravovať,“ dodal Laurinc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Aliancia Fair-playSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek