Prezidentkou komory sestier zostáva Iveta Lazorová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iveta Lazorová
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová SITA / Robert Tappert

Lazorová chce rozvíjať spoluprácu so zahraničnými partnermi, komoru aktívnejšie zapájať do projektov ministerstva zdravotníctva a tiež motivovať mladé sestry, aby viac pracovali v prospech komory.

Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek povedie aj ďalšie štyri roky Iveta Lazorová. Do funkcie prezidentky stavovskej organizácie ju opätovne zvolili na dnešnom zasadnutí celoslovenského snemu komory v Žiline, Lazorovej dalo hlas 166 z 209 delegátok. Lazorová chce rozvíjať spoluprácu so zahraničnými partnermi, komoru aktívnejšie zapájať do projektov ministerstva zdravotníctva a tiež motivovať mladé sestry, aby viac pracovali v prospech komory.

Viac odborníkov v ošetrovateľstve

„Nie je ľahké sa v tejto dobe postaviť na čelo takej veľkej organizácie. Je veľmi dôležité, aby sme sa zapájali do projektov ministerstva zdravotníctva či do prípravy klasifikačných systémov pre E-health a chceme takisto získať viac odborníkov v ošetrovateľstve pre spoluprácu na týchto projektoch. Často diskutovaná je téma kompetencií sestier a pôrodných asistentiek s rozdielnym stupňom vzdelania, ktorú chceme dostať do praxe. A v neposlednom rade aj systém odmeňovania, to znamená zmenu zákona, ktorý určuje základnú mzdu pre sestry,“ povedala Iveta Lazorová po sneme Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek v Žiline.

Na pozície manažérov v ošetrovateľstve by Lazorová chcela presadzovať nielen vzdelaných, ale aj kvalitných ľudí. „V neposlednom rade by som chcela podporovať odbory u zamestnávateľov, byť im k dispozícii, ak to potrebujú. Nemôžeme stále riešiť odmeňovanie, na to majú byť odborové organizácie. Ale keďže ich nemáme, musíme to robiť my, lebo naši členovia to od nás žiadajú,“ dodala Lazorová.

Od ministra očakávajú riešenia

Podľa prieskumu, ktorý komora realizovala v poslednom štvrťroku 2016 medzi 2298 sestrami a pôrodnými asistentkami, až 70 percent z nich je nespokojných s pracovnými podmienkami – najmä pre nízku mzdu, prepracovanosť a slabú podporu zamestnávateľov pri ich vzdelávaní.

„Sestry od šéfa rezortu zdravotníctva v roku 2017 očakávajú prvé návrhy na riešenie nedostatku sestier či možnosti motivácie, prečo by ľudia mali pracovať v povolaní sestra a pôrodná asistentka. Je potrebné prijať čo najrýchlejšie opatrenia, aby sa v slovenskom zdravotníctve stabilizovala situácia so sestrami a pôrodnými asistentkami a aby ich prácu chcelo robiť viac mladých ľudí,“ povedala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek