Poplatok za urgentnú pohotovosť vzrastie na 10 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Exchange rate, money in rise
Foto: Thinkstock.com

Cieľom zvýšenia poplatkov na urgentných pohotovostiach nie je podľa ministra zdravotníctva zaplatiť viac, ale presmerovať pacientov, ktorí sú určení pre ambulantné ošetrenie na ambulantnú pohotovostnú službu.

Poplatok za ústavnú pohotovostnú službu bude 10 eur, pričom doteraz to bolo 1,99 eura. Zvýši sa aj poplatok za ambulantnú pohotovostnú službu (LSPP) zo súčasných 1,99 eura na dve eurá. Informoval o tom na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Rezort zdravotníctva finalizuje projekt novej pohotovosti. Návrh chce ministerstvo predložiť na vládu v marci. Do parlamentu by sa mohol dostať v apríli.

Viac ako polovica pacientov nepatrí na urgentné príjmy

Cieľom zvýšenia poplatkov na urgentných pohotovostiach nie je podľa ministra zdravotníctva zaplatiť viac, ale presmerovať pacientov, ktorí sú určení pre ambulantné ošetrenie na ambulantnú pohotovostnú službu.

Ako šéf rezortu poznamenal, pacienti nemajú dostatočný prehľad o tom, kde sa nachádzajú pohotovostné ambulancie a v mestách, kde sú v prevádzke aj nemocnice, zväčša v prípade problémov smerujú na urgentný príjem nemocnice.

Drucker vyčíslil, že 50 až 60 % pacientov podľa výkazov veľkých nemocníc nepatrí na urgentné príjmy. „Z toho dôvodu sú často preplnené urgentné príjmy a pacienti, ktorí potrebujú akútnu zdravotnú starostlivosť, neprimerane dlho čakajú,“ upozornil minister.

Rozširuje sa okruh osôb, ktoré vôbec nebudú platiť poplatok, čo predstavuje absolútnu väčšinu pacientov, pre ktorých je určená ústavná pohotovostná služba. Spadá sem ošetrenie bezprostredne po vzniku úrazu, rovnako tak ide o poskytnutú zdravotnú starostlivosť v rámci ústavnej pohotovostnej služby v trvaní najmenej dve hodiny.

Z pohľadu lekára nedostatok regulácie pri LSPP spôsobil podľa ministra rozmach pohotovostí, približne je 2,5-násobne viac pohotovostí, ako určuje v súčasnosti zákon. Drucker tiež doplnil, že vyťaženie LSPP po polnoci je približne 1,3 % až 1,5 % všetkých návštev ambulantných pohotovostí.

Štát definuje sieť organizátorov

Štát po novom definuje sieť organizátorov, ktorí budú zabezpečovať ambulantnú pohotovostnú službu v regiónoch, a to v pevnej aj doplnkovej sieti.

Pevná sieť je povinná a predstavuje 51 miest a spádových oblastí pre dospelých a 45 miest a spádových oblastí pre deti a dorast. V pevnej sieti sú organizátori povinní zabezpečiť ambulantnú pohotovostnú službu v čase od 16. hodiny do 7. hodiny nasledujúceho dňa a v dňoch pracovného pokoja nepretržite.

Doplnková sieť je dobrovoľná. Pohotovosti v doplnkovej sieti, môže zriadiť iba organizátor, a to iba v rámci svojho spádového územia. Doplnková pohotovosť sa môže poskytovať v rozsahu najviac štyri hodiny denne, a to v pracovných dňoch v čase medzi 16. hodinou a 22. hodinou a v rozsahu najviac štyri hodiny denne v dňoch pracovného pokoja medzi 7. hodinou a 22. hodinou, pričom ju nemusí poskytovať každý deň.

Image001.jpg

Image002.jpg

Štát vyberie organizátora v súťaži s licenciou na šesť rokov. Kritériom bude aj rýchla časová dostupnosť k ústavnej pohotovostnej službe. Organizátor si zazmluvňuje lekárov dobrovoľne.

„Ak organizátor nevie zabezpečiť lekárov, samosprávny kraj rozpíše rozpis služieb pre všeobecných praktických lekárov s povinnosťou slúžiť do 22. hodiny s minimálnou garantovanou mzdou. Organizátor, ktorý nezabezpečil sám ambulantnú pohotovostnú službu, dostane od zdravotnej poisťovne menej peňazí,“ doplnil minister.

Doterajšie LSPP budú platiť do 31. marca 2018. Nové pohotovosti sa začnú vyberať do 31. októbra tohto roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR