Opozícia vyzýva vládu, aby riešila postavenie slovenských opatrovateliek v Rakúsku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lucia Ďuriš Nicholsonová | Foto: SITA / Marko Erd

Slovenské opatrovateľky v Rakúsku sú podľa poslankyne za SaS Lucie Nicholsonovej častokrát obeťami neserióznych agentúr prevažne z východu Slovenska.

Opozícia vyzýva vládu, aby sa začala zaoberať postavením slovenských opatrovateliek v Rakúsku. Ako na tlačovej besede uviedla poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová, štát sa neriešením situácie k týmto ženám správa macošsky. „Sú častokrát obeťami neserióznych agentúr prevažne z východu Slovenska,“ povedala.

Tieto agentúry podľa liberálnej poslankyne strhávajú ženám nemalé peniaze za žiadnu protislužbu, len sprostredkujú opatrovateľku agentúre z Rakúska, či nútia ich zaplatiť poplatky naraz a vopred. „Až polovica agentúr nevystavuje o poplatku žiadny doklad,“ upozornila Nicholsonová.

Agentúry obviňuje z toho, že krátia dane.

Na Slovensku je ich nedostatok, nezarobia si

Opatrovateľky na Slovensku podľa Nicholsonovej nie sú schopné zarobiť na Slovensku ani minimálnu mzdu. „Nastala patová situácia, keď desaťtisíce žien odchádzajú do Rakúska,“ povedala.

Na Slovensku je preto podľa nej akútny nedostatok opatrovateliek. Ministra práce Jána Richtera preto vyzvala, aby zvýšil príspevok na opatrovanie.

Celý systém sociálnych služieb na Slovensku je podľa poslankyne za SaS v rozklade pre nekompetentnosť ministra práce. Tisícky obcí na Slovensku podľa nej neposkytujú sociálnu službu, hoci im táto povinnosť vyplýva zo zákona. „Štát na to musí uvoľniť financie, a to sa nedeje,“ dodala.

Práca načierno

Exminister práce, nezaradený poslanec Jozef Mihál poukázal na to, že Ján Richter je ministrom práce už päť rokov a situáciu opatrovateliek vôbec nerieši. „Buď je nekompetentný, alebo sa mu nechce, alebo je vyhorený,“ povedal.

Upozornil na to, že na sprostredkovaní práce pre opatrovateľky do Rakúska parazitujú neseriózne agentúry a jednotlivci, ktorí to robia „načierno“, bez živnosti. Podľa Mihála by mala byť takáto činnosť viazanou živnosťou, tieto osoby by mali byť na Slovensku riadne registrované na daňovom úrade a štát by mal upraviť aj výšku poplatkov za sprostredkovanie takejto práce.

„Mzdu, ktorú opatrovateľky dostávajú, dostávajú oficiálne len sčasti a gro je načierno alebo formou paušálnych náhrad,“ povedal Mihál.

Obyvateľstvo starne, opatrovateľky a sestry odchádzajú

Poslankyňa za OĽaNO Erika Jurinová upozornila na to, že v nasledujúcich rokoch bude rásť počet ľudí v staršom veku. Do desiatich rokov podľa nej stúpne počet ľudí nad 80 rokov o vyše 50 tisíc. „Dochádza ku krachu sociálnych služieb na Slovensku,“ povedala.

Žiada nastaviť poskytovanie sociálnych služieb na Slovensku spravodlivo pre zariadenia sociálnych služieb, aj pre opatrovateľov v domácnostiach.

Slovensko podľa nej stráca nielen kvalitné opatrovateľky, ale aj zdravotné sestry, ktoré odchádzajú za prácou do zahraničia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia