Neurochirurgiou v oblasti mozgových nádorov hýbe neuromonitoring

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mozog_neurony.jpg
Foto: Pixabay.com

V prípade mozgových nádorov podľa neurochirurga Juraja Šteňa postúpila veľmi dopredu diagnostická technika, ale aj technika využívaná počas operácie.

Neurochirurgiou v oblasti mozgových nádorov hýbe neuromonitoring. Skonštatovali to účastníci siedmeho ročníka Žilinských neurochirurgických dní, ktorý sa v piatok skončil v Terchovej.

„My dokážeme nielen zistiť, kde sú ktoré štruktúry mozgu uložené, ale dokážeme si to aj na snímkach overiť počas operácie a dokážeme sledovať aj ich funkciu. Celkovo by sa to dalo nazvať, že to je neuromonitoring,“ uviedol neurochirurg Juraj Šteňo.

Podľa jeho slov v prípade mozgových nádorov dnes postúpila veľmi dopredu diagnostická technika, ale aj technika využívaná počas operácie.

Lekári prezentovali vhodnosť výberu monitoringu, ako s prístrojmi zaobchádzať či ako vyhodnocovať nálezy, ktoré prístroje ukazujú.

„Monitorujeme počas operácie funkciu miechy alebo mozgu a vieme v prípade, že by malo potenciálne dôjsť k jeho poškodeniu, včas prestať s výkonom alebo počkať, aby výsledok po operácii nebol horší ako stav pacienta pred operáciou,“ povedal primár neurochirurgického oddelenia žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Peter Bačinský.

Sestry o pacientoch z iných kultúr

Zdravotné sestry si počas odborného programu vymenili skúseností v ošetrovateľskej starostlivosti o pacienta po operácii mozgu alebo s nádorovým ochorením mozgu.

„Veľmi hodnotné boli prednášky, ktoré boli od dievčat z Českej republiky. Prišli s novými témami, ako ošetrujú pacientov, ktorí sú z inej kultúry, ako to zaťažilo ich prácu,“ doplnila vedúca sestra neurochirurgického oddelenia FNsP v Žiline Kamila Guothová.

Podľa nej jedným z negatív pri ošetrovaní pacientky z inej kultúry bola rečová bariéra. „Všetky pokyny a súhlasy dával manžel. Komunikácia bola ťažká, keď manžel nesúhlasil, nemohli sme niektoré úkony robiť. Pacientku mohol výlučne ošetrovať len ženský personál. Pokiaľ ju mal ošetrovať lekár, manžel musel dať súhlas,“ priblížila Guothová.

Na podujatí, ktoré každé dva roky organizuje neurochirurgické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline, sa zúčastnilo viac ako 70 lekárov a zdravotných sestier zo Slovenska a Českej republiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina