Neplatiči závislí na drogách nemusia mať hradenú liečbu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Drogy_striekacka.jpg
Foto: Stockvault.net

Ak si pacient neplatí zdravotné poistenie, dostane len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Tento stav kritizuje riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí a viní z neho poisťovne.

„Liečba musí byť poskytovaná pacientom so závislosťou od drog bez ohľadu na ich finančnú situáciu,“ povedal Okruhlica na nedávnej tlačovej konferencii.

Riaditeľ centra upozornil, že po zavedení reformných zdravotníckych zákonov v roku 2004 ekonomická efektívnosť nášho zdravotníctva prudko poklesla, hoci išlo potom do zdravotníctva viac peňazí.

„A ešte aj v obdobiach najväčšej finančnej krízy a vysokej nezamestnanosti sme mali lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ako dnes, keď Slovensko výborne ekonomicky prosperuje. Zákonite vyvstáva potom otázka, či to nie je aj na úkor zdravia našich občanov,“ pýta sa Okruhlica.

23 % klientov centra sú neplatiči

Centrum pre liečbu drogových závislosti v Bratislave je najväčší špecializovaný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v medicíne drogových závislostí na Slovensku.

„V aglomerácii Bratislavy vždy bola a je najväčšia koncentrácia ľudí so závislosťou od drog. Mesačne je prevažne v ambulantných programoch centra ošetrených viac ako tisíc pacientov,“ dodal riaditeľ centra. Zo spomínaného počtu je 23 percent neplatičov zdravotného poistenia.

Okruhlica upozornil, že medzi neplatičmi je 63 % infikovaných hepatitídou typu C. Podmienkou liečby hepatitídy C je, že musia minimálne pol roka abstinovať dokumentovane od drog.

Polovica registrovaných pacientov bratislavského centra infikovaných vírusom HIV/AIDS sú neplatiči zdravotného poistenia. „Tí všetci bez liečby ich závislosti sú vysoko rizikovým ohniskom šírenia týchto infekcií ďalej. Sú to pacienti v najťažšej fáze závislosti,“ poukázal Okruhlica.

Liečba sa vyplatí

Riaditeľ centra argumentoval tým, že liečba sa vyplatí. „Z ľudí bez práce pri vstupe do liečby sa po roku a viac 80 percent zamestnalo a platilo zdravotné poistenie. Je to jeden z dvoch hlavných dôvodov prečo túto liečbu z celospoločenského záujmu majú dostať,“ doplnil.

Druhým dôvodom je, že v dôsledku neliečenej závislosti stúpa prudko kriminalita. „Naopak, po zavedení metadónovej liečby v Bratislave trestná činnosť výrazne klesla,“ povedal Okruhlica.

Zdravotná poisťovňa Union podľa riaditeľa Ľubomíra Okruhlicu nerešpektuje minimálne európske štandardy poskytovania liečby pre pacientov so závislosťou. Zdravotná poisťovňa podľa neho nechce uhrádzať liečbu neplatičom zdravotného poistenia.

Poisťovňa sa podľa Okruhlicu odvoláva na „Zajacove zákony“ z roku 2004. „Liečbu vraj hradiť môžu, ale nemusia. Doteraz liečbu hradili, ale už nemajú dostatok finančných prostriedkov a od 1. apríla prestanú,“ upozornil Okruhlica.

Podľa šéfa centra Union ZP argumentuje tým, že vylepšením má byť novela zákona o zdravotnom poistení platná od začiatku tohto roka. Podľa právnej úpravy sa bude uhrádzať liečba neplatiacim pacientom, ktorí už spáchali trestnú činnosť a súd im ju nariadil.

Ľubomír Okruhlica
Foto: SITA / Robert Tappert

„Tým, čo nemajú kvôli drogovej závislosti už žiadne finančné prostriedky uhradia liečbu až vtedy, keď spáchajú trestný čin a budú zaň právoplatne odsúdení a dostanú aj príkaz na liečbu,“ upozornil Okruhlica.

Union: Dlhodobá liečba nie je akútna starostlivosť

​​​​​​​Union ZP v reakcii uviedla, že neodkladná zdravotná starostlivosť je z ich pohľadu kolaps organizmu, zlomenina alebo akútne krvácanie – to všetko bude mať aj drogovo závislý neplatič ošetrené.

„Dlhodobú liečbu závislosti v ústave nemôžeme považovať za neodkladnú zdravotnú starostlivosť – preto sa aj na závislého vzťahujú rovnaké povinnosti ako na ostatných chorých občanov. Bolo by to nespravodlivé voči pacientom s vážnymi diagnózami, ktorí si poistné platia, napriek tomu, že sú vo finančných problémoch v dôsledku svojej choroby,“ reagovala hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

„Pánovi Okruhlicovi sme v rámci ústretovosti navrhli, že ak drogovo závislý pristúpi k splátkovému kalendáru a preukáže vôľu správať sa zodpovedne v rámci svojho resocializačného procesu, uhradíme mu aj inú ako neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Takto postupujeme už od minulého roka a v rámci zosúladenia s legislatívou,“ vysvetlila Ksenzsighová.

Dôvera: Rozhodnutie je na lekárovi

Zdravotná poisťovňa Dôvera reagovala, že pri úhrade zdravotnej starostlivosti postupuje podľa zákona, ktorý hovorí, že poistenci v zozname dlžníkov majú nárok len na úhradu neodkladnej (akútnej) zdravotnej starostlivosti.

Posúdenie, či v prípade konkrétneho pacienta ide o poskytovanie odkladnej alebo neodkladnej zdravotnej starostlivosti, je na jeho ošetrujúcom lekárovi.

„To znamená, že ak podľa lekára ide o poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti (vrátanie liečby liekmi), táto liečba je hradená podľa rovnakých podmienok ako poistencom bez dlhu na zdravotnom poistení,“ informoval hovorca zdravotnej poisťovne Matej Štepianský.

Vyjadrenia Centra pre liečbu drogových závislostí sú podľa Dôvery nepodložené nezmysly. „Pri úhrade zdravotnej starostlivosti pacientom so závislosťou postupujeme rovnako, ako pri úhrade zdravotnej starostlivosti pacientom s inými diagnózami,“ uzavrel Štepianský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Union poisťovňa