Lekári bez hraníc budú spolupracovať s UN Martin

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lekari bez hranic
Foto: Lekári bez hraníc

Medzinárodná humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc / Médecins Sans Frontières (MSF) uzavrela prvú dohodu o spolupráci so slovenskou nemocnicou.

Univerzitná nemocnica Martin chce na základe tejto zmluvy umožniť svojim zamestnancom spoluprácu s Lekármi bez hraníc a výjazdy na ich humanitárne misie. V Českej republike majú Lekári bez hraníc uzatvorené zmluvy s dvadsiatimi nemocnicami.

„Veľmi si vážime, že Univerzitná nemocnica Martin sa stala prvou nemocnicou na Slovensku, ktorá s nami uzatvorila zmluvu o spolupráci,“ uviedol Pavel Gruber, riaditeľ českej kancelárie Lekárov bez hraníc.

Ako zdôraznil, lekári a lekárky odchádzajú s Lekármi bez hraníc na krátkodobé misie a potom sa vracajú do svojich domovských nemocníc. „A my pevne veríme, že účasť na humanitárnych misiách profesijne obohacuje nielen ich samých, ale nakoniec aj ich zamestnávateľov,“ dodal Gruber.

Hľadajú aj sestry, farmaceutov a technikov

Dohoda o spolupráci má uľahčiť zamestnancom nemocnice, ktorí za zaujímajú o spoluprácu s Lekármi bez hraníc, účasť na výberovom konaní, na prípravnom zaškolení pred výjazdom i na misii samotnej.

Organizácia má záujem o spoluprácu nielen s lekármi, ale aj so zdravotnými sestrami, farmaceutmi či laboratórnymi technikmi.

Zdravotnícke zariadenia uzatvorením tejto zmluvy vychádzajú v ústrety svojim zamestnancom i tým, že im umožnia čerpať neplatené voľno na obdobie, ktoré strávia na misii.

Lekári bez hraníc

Lekári bez hraníc sú nezávislá medzinárodná humanitárna a zdravotnícka organizácia, ktorá poskytuje pomoc ľuďom v núdzi a v krízach v takmer 70 krajinách sveta. Založila ju v roku 1971 skupina francúzskych lekárov a novinárov.

Česká kancelária Lekárov bez hraníc funguje desať rokov a za toto obdobie vyslala na misie 125 spolupracovníkov z Česka, Slovenska a ďalších krajín. Títo najčastejšie pôsobili na misiách v D. R. Kongo, Južnom Sudáne či Afganistane.

Zúčastnili sa aj projektov reagujúcich na mimoriadne udalosti, napríklad po zemetrasení na Haiti v roku 2010, po vlaňajšom zemetrasení v Nepále a nechýbali ani pri boji s nedávnou epidémiou eboly v západnej Afrike.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin