DRG je podľa pacientov len v skúšobnej prevádzke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pocitac_klavesnica.jpg
Foto: Pixabay.com

Fungujúci DRG systém znamená podľa Asociácie na ochranu práv menšie zaťaženie pacientov zbytočnými vyšetreniami.

Zavedenie skupín súvisiacich diagnóz, zjednodušene platieb za diagnózu (DRG systém), v slovenských nemocniciach mešká už dva roky. Podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) síce Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) pred časom informoval o začiatku ostrej prevádzky od januára tohto roka, ide však stále len o skúšobnú prevádzku a všetky platby nemocniciam sa uskutočňujú stále po starom.

„Je smutné, že systém, ktorý mal už dávno priniesť spravodlivejšie rozdeľovanie peňazí v nemocniciach, sa takto oneskoril a ešte minimálne rok bude len v testovacej prevádzke,“ upozornila prezidentka AOPP Katarína Kafková.

Ostrá prevádzka DRG nie je podľa asociácie dôležitá len pre nemocnice, ale aj pre pacientov. Z tých sa vďaka tomuto systému stanú klienti, o ktorých budú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti súťažiť. To by malo viesť k zlepšeniu správania zdravotníckeho personálu k pacientom, k motivácii na zavádzanie nových služieb, ako je zabezpečenie starostlivosti o pacienta aj po jeho prepustení z nemocnice.

“Pacient bude konečne chcený, nielen trpený. Rovnaké platby za výkony zabránia prehadzovaniu si pacienta medzi jednotlivými nemocnicami,” vysvetlila Kafková.

Fungujúci systém DRG podľa nej znamená menšie zaťaženie pacientov zbytočnými vyšetreniami. Nemocnica im urobí len tie vyšetrenia, ktoré sú potrebné pre určenie choroby, nie celé spektrum neindikovaných výkonov.

Podľa prezidentky sa zvýši tlak na efektívnejšie využívanie zdrojov v nemocniciach, nastavenie procesov a na zvyšovanie kvality. ”Pacient získa lepší prehľad o kvalitných nemocniciach a bude si môcť vybrať, v ktorej sa nechá ošetriť,” dodala Kafková.

Platobný mechanizmus prinesie podľa AOPP pozitívne zmeny nielen pre zdravotné poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale podporí aj práva a ochranu pacientov. „Slovenské zdravotníctvo potrebuje rýchle a efektívne riešenia. Funkčný systém DRG je jedným z týchto riešení,“ vysvetlila prezidentka.

Faktor: V realite je to inak

Ako zhodnotil expert na zdravotníctvo v KDH Marian Faktor, zavedenie DRG neprinieslo ani objektívne ceny hospitalizácií, ani spravodlivé a transparentné platby pre nemocnice. Problémom je podľa neho nastavenie systému.

„DRG malo priniesť rovnaké platby za diagnózu. V realite zaplatíme za rovnakú neoperačnú liečbu infarktu v srdcovocievnom ústave o 153 percent viac ako v univerzitnej nemocnici,“ upozornil Faktor.

Štát tým pádom podľa neho ani o rok nebude vedieť, aká je objektívna cena za konkrétny typ hospitalizácie či výkonu.

Ročne cez platobný mechanizmus prejde podľa Faktora okolo 1,4 miliardy eur určených na ústavnú zdravotnú starostlivosť. Rozdiel medzi základnou sadzbou všeobecných a fakultných nemocníc je stále viac ako 50 %, ten najväčší dokonca až 300 %.

„Práve pre rozdielne sadzby je cena za neoperačnú liečbu infarktu v univerzitnej nemocnici 1 689 eur, v srdcovocievnom ústave je to až 4 273 eur. Ak bola nemocnica doteraz neefektívna, z nejakých dôvodov platená nadštandardne, alebo podfinancovaná, nič sa nezmení a bude to tak naďalej. Môžeme zabudnúť na tlak na manažment nemocníc,“ upozornil Faktor.

Podľa experta na zdravotníctvo preto hrozí, že očakávané prínosy systému platieb za diagnózu, ktorý stál viac ako osem miliónov eur, sa v zdravotníctve nepreukážu.

ÚDZS: Nie je to pravda

Hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Soňa Valášiková v reakcii uviedla, že DRG systém je vďačnou témou na „neodborné, zavádzajúce a nepravdivé vyjadrenia“.

Na Slovensku, ktoré implementuje nemecký DRG systém, je podľa nej od januára 2016, v súlade s harmonogramom schváleným Riadiacim výborom pre DRG, uvedená do praxe ostrá prevádzka DRG s neutrálnym financovaním počas jedného roka.

To podľa úradu znamená, že poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti v roku 2016 uvidí úhradu za hospitalizačný paušál v systéme DRG, avšak platba za ukončenú hospitalizáciu bude zmluvne dohodnutá na daný rok s príslušnou zdravotnou poisťovňou.

Je nevyhnutné podľa Valášikovej zdôrazniť, že v Nemecku, ktorého DRG systém Slovensko implementuje, malo v rokoch zavedenia 2003 až 2004 v rozpočtovo neutrálnej fáze stanovené individuálne základné sadzby, čiže pre všetky nemocnice iné v rámci spolkových republík. Až v rokoch 2005 až 2010 začala fáza konvergencie, teda postupného zjednocovania základných sadzieb.

Ministerstvo zdravotníctva SR 29. januára 2016 stanovilo podľa Valášikovej základné sadzby na rok 2016 vyrátané z evidenčne uznaných objemov za rok 2014 pre jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zaradených do systému DRG. Primárne sa poskytovatelia rozdelili podľa očakávanej náročnosti liečby, podobne špecializované ústavy, ktoré boli rozdelené na základe nákladovej náročnosti liečby.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov