Dofinancovanie VšZP by mohlo ísť cez zvýšenú sadzbu za poistencov štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Miroslav Kočan a Tomáš Drucker
Riaditeľ VšZP Miroslav Kočan a minister zdravotníctva Tomáš Drucker Foto: SITA / Marek Mrviš

V legislatívnom procese by zvýšenie sadzby mohlo byť v máji, júni. Ministerstvo zdravotníctva čaká na výsledky auditu vo VšZP

Dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) by mohlo ísť cez zvýšenú sadzbu za poistencov štátu. Povedal to na rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD).

„Čo sa týka dofinancovania celého sektora, s tým súvisí aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, sme povedali, že potrebujeme poznať skutočné výdavky minulého roka, zauditované. Je vybraný audítor, spoločnosť PricewaterhouseCoopers, ktorá bude robiť audit účtovníctva VšZP. Predpokladáme, že do konca marca bude známy,“ povedal Drucker.

V legislatívnom procese by zvýšenie sadzby mohlo byť v máji – v júni.

Kočan navrhuje úverový rámec

V prípade, že by prostriedky nestačili na zabezpečenie likvidity VšZP, zdravotná poisťovňa by mohla využiť úverový rámec. Poznamenal to na výbore generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan, ktorý členom výboru predstavil ozdravný plán zdravotnej poisťovne.

„Úverový rámec znamená, že poisťovňa musí preukazovať svoju likviditu tým, že platí svoje záväzky do lehoty splatnosti, maximálne 30 dní po lehote splatnosti. Keby náhodou sa stala situácia, že dôjdu peniaze, je dobré mať úverový rámec od nejakej komerčnej banky, ktorý by bolo možné čerpať na to, aby sa naplnila likvidita v zmysle zákona,“ vysvetlil Kočan.

Úverový rámec by mal podľa neho cenu v tom, že by preukazoval kredibilitu VšZP.

„Pretože samozrejme každá banka, ktorá by súhlasila s úverovým rámcom, si preverí, či tá spoločnosť je schopná ho niekedy vrátiť, splatiť a toto by určite dodalo kredibilitu našim snahám v ozdravnom pláne,“ dodal riaditeľ VšZP.

Poslanci s VšZP ešte neskončili, zídu sa v stredu

Opatrenia v rámci ozdravného plánu majú podľa Kočana eliminovať nepriaznivý vývoj hospodárenia VšZP. Pri ich realizácii očakáva zdravotná poisťovňa úsporu zhruba 115 miliónov eur na nákladoch v tomto roku.

Podľa najnovších informácií vyplývajúcich z predbežnej účtovnej závierky za rok 2016 bude očakávaná strata poisťovne vo výške približne 200 miliónov eur.

Rozprava k ozdravnému plánu bude pokračovať budúci týždeň v stredu. Predseda výboru Štefan Zelník (SNS) rokovanie prerušil, mnohí členovia mali totiž ešte otázky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa