Bardejov má nové pracovisko magnetickej rezonancie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
CT scan
Thinkstock.com

Nový prístroj magnetickej rezonancie stál nemocnicu 800-tisíc eur. 

V Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove v pondelok otvorili nové pracovisko magnetickej rezonancie. Pracovisko je vybavené novým prístrojom, ktorý má zlepšiť zdravotnú starostlivosť o pacientov. Ako agentúru SITA informoval primár rádiologického oddelenia a člen správnej rady bardejovskej nemocnice Andrej Havrilla, nový prístroj magnetickej rezonancie nahradil doteraz používaný prístroj, ktorý nemocnica používala desať rokov.

Najpodstatnejším rozdielom je zvýšenie magnetickej indukcie zo sily 0,4 Tesla na 1,5 Tesla. „Tým, že je magnet silnejší, skvalitní sa diagnostika chorobných procesov a rozšíri sa škála vyšetrení, ktoré sme nemohli na slabšom magnete realizovať. Dôjde teda k odbúraniu cestovania pacientov za týmto typom vyšetrení do susedných okresov, kde takúto rezonanciu mali,“ vysvetlil Havrilla.

Rozšíria sa diagnostické možnosti

Doterajší prístroj nebol schopný realizovať vyšetrenia prsníkov, angiografiu, kardiologické aplikácie a tiež aplikácie zamerané na vnútorné orgány. Nový prístroj okrem nich dokáže zabezpečiť aj neurologické, ortopedické, onkologické, pediatrické a celotelové aplikácie. Okrem rozšírenia diagnostických možností má nový prístroj zvýšiť diagnostickú spoľahlivosť, optimalizovať kvalitu obrazu a odstránením potreby polohovania pacienta zase nielen zvýšiť jeho komfort, ale aj časovú efektivitu práce.

Rýchlejšie a kratšie vyšetrenia sa podľa primára prejavili už počas skúšobnej dvojmesačnej prevádzky. „Denne sme vyšetrili 10 až 15 pacientov, pričom po riadnom uvedení do prevádzky máme v pláne denne zrealizovať vyšetrenie u 20 až 25 pacientov,“ spresnil Havrilla.

Riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko dodal, že prístroj zakúpili prostredníctvom verejného obstarávania cez elektronickú aukciu. Jeho výsledná cena je vyše 800-tisíc eur. Náklady na stavebné práce, zabezpečenie nábytku, ostatné zariadenie a kamerový systém presiahli ďalších vyše 80-tisíc eur. „Celý projekt je financovaný cez klasický úver za dobrých podmienok,“ uviedol riaditeľ. Nemocnica zároveň dohodla výšku sumy za bod od zdravotných poisťovní Dôvera, Všeobecná zdravotná poisťovňa a Union.

Petko podotkol, že nemocnica od roku 2002 investovala do svojho rozvoja už zhruba 20 miliónov eur. Investície sa týkali efektívneho energetického hospodárstva, pri ktorom sa zateplením dosiahli výrazné finančné úspory. V rámci medicínskeho projektu nemocnica vymenila takmer kompletnú techniku na rádiologickom oddelení.

Ďalším projektom bol nemocničný informačný systém, vďaka čomu sa papiere používajú len v prípadoch, kde to vyžaduje zákon. Zvyšná komunikácia prebieha elektronicky. V budúcom roku plánuje nemocnica ešte vybaviť rádiologické oddelenie aj novým CT prístrojom. „Okrem toho sa budeme uchádzať o európske fondy na vybudovanie urgentného príjmu a ak by sme uspeli, tento prístroj by bol jeho súčasťou,“ dodal Petko.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker uviedol, že je rád, že práve fungovanie neziskových organizácií sa ukazuje v mnohých prípadoch ako úspešný projekt. „Bardejovská nemocnica patrí k tým úspešným,“ poznamenal minister.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia