Asociácia nemocníc má viaceré pripomienky k navrhovaným zmenám v LSPP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nemocnica_chodba
Foto: FreeImages.com

Ako informovala ANS v piatok vo vyhlásení, projekt zmien v oblasti ambulantnej zdravotnej starostlivosti a prípravu novely zákona žiada pozastaviť minimálne do vybudovania urgentných príjmov.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nepokladá návrh zmien v oblasti ambulantnej zdravotnej starostlivosti za dobrú správu pre pacientov, ako aj pre nemocnice, ktoré v najväčšej miere zabezpečujú poskytovanie lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) a všetkých urgentných príjmov, vrátane ústavnej pohotovosti.

Ako informovala ANS v piatok vo vyhlásení, projekt zmien v oblasti ambulantnej zdravotnej starostlivosti a prípravu novely zákona žiada pozastaviť minimálne do vybudovania urgentných príjmov.

Najprv urgenty

Asociácia nesúhlasí, aby LSPP fungovala iba do 22. hodiny, pokiaľ nebudú vybudované urgentné príjmy.

Takýto krok by vzhľadom na nevybudované urgentné príjmy mohol podľa ANS viesť k ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vyvolal by tiež väčšie nároky na finančné prostriedky zdravotných poisťovní a viac financií v rezorte zdravotníctva.

„Navrhované zmeny sú navyše v rozpore s odporučeniami OECD a EÚ, ktoré opakovane odporúčali SR zabezpečenie primárnej zdravotnej starostlivosti všeobecnými lekármi 24 hodín, sedem dní v týždni i mimo pracovných dní, čo čiastočne zníži počet návštev na urgentných príjmoch,“ vysvetlila ANS.

Proti zrušeniu povinných služieb

Profesné združenie nesúhlasí ani s tým, aby bola zrušená povinnosť všeobecných lekárov slúžiť LSPP.

„Zrušenie tejto povinnosti a jej zabezpečovanie na dobrovoľnej báze vytvára predpoklad, že všeobecní lekári nebudú chcieť slúžiť na LSPP, čo by následne mohlo viesť k citeľnému obmedzeniu dostupnosti LSPP,“ upozornila asociácia.

Zároveň podľa nej vznikajú obavy, že takýto krok je v rozpore s Ústavou SR, keďže lekári v nemocniciach majú povinnosť vykonávať ústavnú pohotovostnú službu v zmysle platných právnych predpisov.

Viac ako polovica pacientov na urgenty nepatrí

Ministerstvo zdravotníctva SR uvádza, že 50 až 60 % pacientov nepatrí na urgentné príjmy, s čím ANS súhlasí.

Podľa zverejnených údajov väčšina týchto pacientov vyhľadáva LSPP alebo urgentný príjem preto, že väčšina všeobecných lekárov je dostupná v ambulanciách pre svojich pacientov len niekoľko hodín denne.

„Sme presvedčení, že aj jednoduché opatrenie, ako je zavedenie ordinačných hodín, by znížilo nápor na LSPP, ako aj na urgentné príjmy, s týmto názorom sa stotožňuje väčšina hlavných lekárov pri vyšších územných celkoch a je to zároveň odporúčanie OECD,“ argumentuje ANS.

Kto obhliadne mŕtvych?

Ďalší problém, ktorý pripravovaná úprava napriek upozorneniam nerieši, je podľa ANS obhliadka mŕtvych, ktoré doposiaľ vykonávajú lekári slúžiaci na LSPP.

Vzniká časový výpadok medzi 22. hodinou 7. hodinou a obhliadku mŕtveho mimo zdravotníckeho zariadenia bude možné vykonať až ráno nasledujúci deň.

Asociácia nesúhlasí ani s návrhom, aby lekári, ktorí slúžia na LSPP, mali garantovanú minimálnu mzdu.

„V tejto súvislosti ANS upozorňuje, že lekári, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu v nemocniciach, takúto garanciu nemajú a ich mzda sa odvíja od platieb od zdravotných poisťovní,“ vysvetlila asociácia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska