ASL: Ambulantný sektor ustojí znížený rozpočet pre rezort

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ASL
SITA / Ján Viazanička

Za veľké riziko rozpočtu považujú súkromní lekári niekoľko sto miliónov eur ako záväzok nemocníc po lehote splatnosti, ako aj zavedenie systému platieb za diagnózu (DRG), pretože nemocnice sa začnú správať inak ako doteraz.

Ambulantný sektor ustojí rok 2017 so zníženým rozpočtom v zdravotníctve, pokiaľ nebudú zavedené reštrukturalizačné opatrenia formou limitov na lieky, laboratórne a diagnostické vyšetrenia. Uviedla to Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR. „Na rok 2017 štát opäť bude za svojich poistencov platiť menej a trend je z roka na rok klesajúci. To znamená, že čoraz väčší rozsah solidarity vykrývajú ekonomicky aktívni občania,“ zhodnotila asociácia.

Za veľké riziko rozpočtu považujú súkromní lekári niekoľko sto miliónov eur ako záväzok nemocníc po lehote splatnosti, ako aj zavedenie systému platieb za diagnózu (DRG), pretože nemocnice sa začnú správať inak ako doteraz. „V Programovom vyhlásení vlády je na prvom mieste pacient, ťažko však môže niekto očakávať viac a lepšie, keď zaplatí menej! A myslíme si, že v ambulantnom sektore poskytujeme zdravotnú starostlivosť efektívne už v súčasnosti,“ píše sa v stanovisku.

Zavedenie limitov si vyžaduje odbornú diskusiu

Dôležitým plánovaným krokom, ktorý súvisí so zákonom o štátnom rozpočte, je podľa ASL plánované zavedenie limitov na lieky a laboratórne a rádiologické vyšetrenia. „Určité limity máme už teraz dohodnuté so zdravotnými poisťovňami. Tieto však nie sú sankčné, ale motivačné. Sankčné limity sú zavedené v Českej republike, kde lekár, ak po vyčerpaní limitu predpíše liek, musí ho zaplatiť,“ vysvetlili lekári. Asociácia upozornila, že tento mechanizmus zavádzali v ČR postupne, niekoľko rokov a zároveň uvádzali do života aj štandardné diagnostické a liečebné postupy. Tieto v SR dnes chýbajú.

Zavedenie sankčných limitov by podľa súkromných lekárov mohlo ohroziť dostupnosť liekov a vyšetrení pre pacienta. „Považujeme za veľmi pravdepodobné, že po zavedení takýchto limitov, bude pacient posúvaný od všeobecného lekára k špecialistom, a od špecialistov do nemocníc. Je síce pravdou, že máme vyššie náklady na lieky, ako napríklad v ČR. Treba sa však pozrieť aj na štruktúru spotreby liekov,“ podotkli lekári. Náklady na „bežné“ lieky, ktoré sa predpisujú masovo a sú najdôležitejšie pre hypertonikov, diabetikov, sa zvyšujú podľa ASL len minimálne.

Náklady sa zvyšujú podľa asociácie najmä na drahé onkologické lieky, či na biologickú liečbu. Tie však nepredpisujú „bežní ambulantní doktori“. „Limity na diagnostiku môžu spomaliť celý diagnostický a následne aj liečebný proces. Určite je potrebné o zavedení limitov ešte odborne diskutovať, aby sa neohrozila dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov,“ uzavreli zástupcovia ASL.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky